Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Nowogrodziec

Nowogrodziec to między innymi rynek główny z ratuszem i murami obronnymi, ruiny kompleksu gliniastego, słup milowy poczty saskiej (jedyny w Polsce zachowany w całości)

Historia miasta Nowogrodziec

Pierwsze wzmianki o murach obronnych pochodzą z 1316 roku. Większa część murów została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Pierwotny układ składał się z dwóch bram: Górnej i Dolnej oraz półpłaszczyznowych wież o dodatkowej wartości obronnej. Mury miejskie w Nowogrodźcu, podobnie jak w wielu innych miastach Dolnego Śląska, zostały zburzone w XIX wieku. Dzisiaj widoczne są tylko ślady po fortyfikacjach.

W latach 1788-1794 zachowały się ruiny kompleksu gliniastego, który działał we wczesnym średniowieczu, a także zabudowania dobudowane do kompleksu. Klasztor został założony już w 1217 r. i wkrótce przekazany Magdalenom. Dwuskrzydłowy gmach wzniesiony na planie litery L posiadał galerię i kilka sal pokrytych sklepieniami krzyżowymi i beczkowymi. Kompleks otoczony był murami, które połączyły się z murami miejskimi. Niestety, w wyniku działań wojennych w 1945 r. miejsce to zostało opuszczone i pozostaje w stanie ruiny.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!