Informacje o mieście Lubartów

Założone w 1543 r. Lubartów może zachwycać starymi, często drewnianymi domami w bocznych uliczkach i narożnikach.

Miasto Lubartów zostało założone w 1543 r. przez wojewodę lubelskiego Piotra Firleja, początkowo Lewartów, z herbem rodzinnym Lewartów. Na początku XVII w. miasto stało się własnością rodziny Sanguszków. Następnie nazwę zmieniono na Lubartów, wzięty od nazwiska rodowego przodka - Lubart. Anny, dworku Sanguszki, kościoła kapucyńskiego i opactwa do głównych atrakcji miasta należy układ z drewnianymi domami przy niektórych ulicach. Będąc w Lubartowie turyści muszą koniecznie przejść ulicami Krzywe Koło, Kolejową, Kościuszki, Orlicz Dreszera, 25 października, Słowackiego. Na ulicach tych znajduje się wiele dobrze zachowanych drewnianych domów, które nadają temu miejscu szczególny charakter. Większość z nich wpisana jest do rejestru zabytków.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!Popularne kategorie