Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Łobez

Łobez - miasto w województwie szczecińskim, na Wysoczyźnie Łobeskiej, nad rzeką Regą. Położony jest na wschodnim krańcu Niziny Szczecińskiej oraz na północnej granicy Pojezierza Drawskim. Stary osad słowiański. Prawa miejskie Łobez otrzymał przed 1295 r. u Borków. Później, w XIV w., otrzymała również prawa lubeckie. W średniowieczu centrum rolniczo-rzemieślnicze. XVII wiek był okresem upadku gospodarczego miasta. Od 1637 r. Łobez należał do Księstwa Zachodniopomorskiego. Podczas wojny 30-letniej (1618-1648) Łobez został podbity przez Szwedów, od 1653 r. znajdował się w rękach Brandenburgii. Łobez dzielił wzloty i upadki Księstwa Zachodniopomorskiego. Pod koniec XVIII w. zaczęły rozwijać się małe manufaktury. W 1945 r. Łobez, poważnie zrujnowany, znalazł się w granicach Polski. Ludność 10 961 (stan na 1999 r.).

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!