Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Grabów

Grabów był miastem królewskim położonym przy ważnych szlakach handlowych, siedzibą starostwa niegrodowego. Początkowo związana była z terenem Wielunia, a do końca XVIII w. należała do województwa sieradzkiego. Rozwijała się jako centrum rzemiosła (szczególnie sukiennictwa i browarnictwa), handlu, rolnictwa i hutnictwa z wykorzystaniem rud łąkowych. Kościół odegrał ważną rolę w historii Grabowa, zwłaszcza od połowy XVII wieku, kiedy to do Grabowa sprowadzono zakon franciszkanów. W latach 1815-1918 Grabów był miastem przygranicznym po pruskiej stronie granicy prusko-niemieckiej, a później niemiecko-rosyjskiej, przez co miasto straciło na znaczeniu i przekształciło się w osadę wiejską. W 1918 r. Grabów stał się częścią odradzającej się Polski. Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w powstaniach narodowych w latach 1830-1831, 1863-1864, 1918-1919. 21 stycznia 1945 r. Grabów został wyzwolony z okupacji hitlerowskiej.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!