Grecja - kolebka historii europejskiej i turystyczna enklawa

Blog

Grecja jest krajem południowej Europy, leżącym nad Morzem Egejskim, Jońskim i Śródziemnym. Jest to miejsce owiane wielotysięczną historią, w którym najrozmaitsze kultury pozostawiły swoje ślady, tworząc niesamowicie barwny melanż architektoniczno-obyczajowy. Państwo Greckie jest dla turystów bardzo gościnne. Od kilku lat także Polacy coraz częściej odwiedzają tę bogatą w niezapomniane wrażenia krainę. Nic w tym dziwnego ponieważ Grecja ma swoim gościom bardzo wiele do zaoferowania.

Grecja jest państwem, które ujawniło przez swoimi gośćmi wszystkie swoje zalety. Niczym nieskrępowana dostępność do zabytków czterech tysięcy lat cywilizacji, jakie pamięta ten kraj, jest stałym elementem wypraw greckich. Pozostałości po kulturach mykeńskiej, minojskiej, helleńskiej, macedońskiej i rzymskiej można spotkać na każdym kroku. Najbardziej klasycznymi miejscami, które równie mocno jak z autentyczną historią wiążą się dla ludzi ze starodawnymi legendami, są Mykeny, Olimp, Delfy i Partenon. Jednocześnie Grecja jest krajem bardzo rozwiniętym turystycznie i oferuje swoim turystom szeroką gamę hoteli i kurortów, które potrafią zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych gości. Wzdłuż ciągnącej się przez cały kraj linii brzegowej znajdują się liczne plaże, na których turyści odpoczywają całe dnie kąpiąc się w ciepłym morzu. Można tu znaleźć miejsca zaciszne, z dala od cywilizacji lub też wielkie turystyczne kurorty.

Miejsc, które warte są do odwiedzenia w Grecji jest tak dużo, iż nie starczyłaby na ich zobaczenie nawet kilku miesięczna wyprawa. Należy więc wspomnieć o najbardziej klasycznych zabytkach, których wręcz nie można ominąć odwiedzając Grecję.

Ateny, stolica państwa, to najbardziej gościnne miasto Grecji. Tu znaleźć można różnorodne hotele, malowniczo wkomponowane w architekturę kawiarenki i restauracje. Ateny to miejsce, w którym widać współistnienie elementów kultury wschodniej i zachodniej. W greckiej stolicy nie można przeoczyć zabytków najwyższej światowej klasy, takich jak Akropol z Partenonem i teatr Dionizosa. Ciekawe są także widoki ze słynnych wzgórz Likavitós i Filopáppou. Ateny wypełnione są pozostałościami przepięknej architektury z czasów bizantyjskich i średniowiecznych.

Korynt to główny ośrodek rolniczo-przemysłowy kraju, który zachęca turystów swoimi zabytkami, ściśle powiązanymi z wydarzeniami historycznymi. Najbardziej kuszącym miejscem jest tu tzw. stary Korynt, czyli pozostałości starego miasta. Można tu odnaleźć także ruiny świątyni Apollina. Duże wrażenie na zwiedzających robią także budowle będące trwałym śladem wieków średnich.

Innymi zabytkami greckimi są: Brama Lwic w Mykenach, teatr w Epidauros, grób Agamemnona oraz świątynia Posejdona.

Grecja jest również miejscem, które tętni różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi. Koncerty, wystawy i festiwale teatralne przyciągają rzesze turystów. Nie można także zapomnieć o zwiedzeniu wielu greckich muzeów, w których turyści zapoznają się z licznymi znaleziskami z tych jakże bogatych kulturowo terenów.