Porada

DOM Z BALI. WARTO? WADY I ZALETY.


Porady i newsy Cityon.pl

Domy z bali są naprawdę piękne. Najczęściej spotyka się je w rejonach górskich, ale również w okolicach wypoczynkowych, gdzie jest np. dostęp do jezior. Idealnie wkomponowują się w krajobraz przyrodniczy. W ostatnim czasie domy z bali zyskały jeszcze większe uznanie ze względu na fakt, że w porównaniu z innymi rodzajami budownictwa nie są już takie drogie. Można powiedzieć, że ceny są na poziomie budownictwa tradycyjnego. Stało się tak wskutek wzrostu cen innych materiałów budowlanych. Na pewno wiele rzeczy przemawia za postawieniem domu z bali.

Wady i zalety

W przypadku materiałów budowlanych zwykle najpierw sprawdza się ich zalety, ale może warto zacząć od drugiej strony – informacje o wadach dają większe rozeznanie w kwestii tego, czy bale są materiałem w sam raz dla nas czy nie. W końcu to wady materiałów mają przeważające znaczenie w podejmowaniu decyzji budowlanych. Do budowy domu z bali zużywa się znaczące ilości surowca, co wpływa na niemałe koszty budowy. Drewno musi być należycie osuszone. Tylko wtedy będzie służyło przez lata nie sprawiając żadnych problemów. Kiepskie osuszenie może wywołać nawet pękanie bali. Niezbędna jest dokładna impregnacja – inaczej struktura drewna może ulec uszkodzeniu. W koszty eksploatacji trzeba wliczyć konieczność okresowych impregnacji bali już w trakcie użytkowania budynku. Nie można zaprojektować zupełnie dowolnej konstrukcji domu, ponieważ rozpiętość stropu jest ograniczona. Im dłuższa belka, tym większe tendencje do wypaczania posiada.


Najlepszym drewnem do budowy domu z bali jest drewno z modrzewia. Jednocześnie jest najdroższe. Posiada jednak największą odporność na czynniki atmosferyczne, co jest bezsprzeczną zaletą. Dobra impregnacja tego drewna sprawia, że mamy do czynienia z domem naprawdę długowiecznym. Bez względu na rodzaj drewna dom z bali jest stawiany w krótkim okresie czasu. Budowa zajmuje od 4 do 10 tygodni. Na miejscu budowy składa się całą konstrukcję, a bale są wcześniej produkowane najczęściej pod określony projekt. W efekcie składa się je według gotowego projektu. Dodatkowo bale są ponumerowane, aby składanie było łatwiejsze. Wiadomo, że drewno ma wspaniałe właściwości izolacyjne. W zimie nie pozwala uciekać ciepłu na zewnątrz. Konstrukcja takiego domu jest lekka. Na dodatek drewno można ozdobić pięknymi detalami. Wystarczy spojrzeć na domy góralskie, aby dostrzec piękno domów z bali.

Okiennice i balustrady mogą stać się prawdziwą ozdobą. W przypadku drewna, a w szczególności, gdy jest dobrze zaimpregnowane, można liczyć na to, że w domu wytworzy się przyjazny dla zdrowia mikroklimat. Kwestia wilgoci jest regulowana bez problemu. Nie tworzą się pleśnie.


Dodaj swoją wizytówkę
 
Szukasz większej ilości klientów lub chcesz wypromować swoje miejsce? CityOn.pl oferuje darmowe oferty dla firm, które chcą, aby ich nazwa pojawiła się w sieci. Kontroluj swoje informacje biznesowe, w tym godziny, produkty, lokalizacje i inne.
 
Dodaj swoją wizytówkę


Zobacz inne wpisy:


Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Jak nauczyć się tańca?

Obecnie, w dobie programu „Taniec z gwiazdami”, coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Jednak nadal wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na równe blokady i obawy.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Radość z nowego / otrzymanego / kupionego / wynajętego mieszkania nie może równać się z niczym innym. Większość z nas marzy by wyprowadzić się do swoich czterech kątów.

Jak kupować żywność? Jak kupować jedzenie

Nie daj sobą manipulować! Zawsze na zakupy wybieraj się z pełnym brzuszkiem. Przed zakupami zjedz coś konkretnego - nie wybieraj się na zakupy głodny/a - kupisz bowiem wtedy więcej.

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć,

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

Dom z betonu komórkowego. Wady i zalety

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Wynika z jego porowatej struktury. Uzyskuje się go w procesie produkcji polegającym między innymi na spulchnianiu pęcherzykami wodoru. Wówczas dodaje się proszek bądź pastę aluminiową.

KONOPIA - Czy jest taka straszna? Podstawowe informacje które musisz znać!

W wielu badaniach zajmowano się znanym wielu palaczom haszyszu i marihuany zjawiskiem wilczego apetytu. Często, gdy dana osoba zaczyna odczuwać działanie THC, natychmiast przemieszcza się w kierunku lodówki, lub zrywa opakowanie z tabliczki czekolady.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia.

Pomysł na udane wakacje nad morzem

Dokąd udać się na wymarzone wakacje nad morzem? Aby uniknąć rozczarowań, trzeba pomyśleć nie tylko o atrakcyjności samej miejscowości

Top 10 pomysłów na udane wakacje w Międzyzdrojach

Polskie wybrzeże to jedno z piękniejszych miejsc w kraju. Z tego względu wybranie spośród dziesiątek miejscowości może być niełatwym zadaniem. Szczęśliwie na wybrzeżu mamy prawdziwą perłę, jaką są Międzyzdroje

Cudowne właściwości owoców granatu

Przekazy o cudownych właściwościach owoców granatu powszechnie znane były już w starożytności. Granat czczono wówczas jako owoc wiecznej młodości i płodności, pozwalający zachować dobre samopoczucie i witalność przez lata.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Kradzież roweru to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Oprócz sprzętu o wartości często sentymentalnej, możemy stracić także równowartość dużej sumy pieniędzy, wydanej na sam pojazd i jego doposażenie.


Zobacz więcej artykułów