Porada

Zakładanie trawnika - przygotowanie podłoża i wysiew



Zakładanie trawnika - przygotowanie podłoża i wysiew

Zakładanie trawnika mogłoby się wydawać łatwą i przyjemną czynnością, jednak jest kilka istotnych rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Jak przygotować podłoże, kiedy wysiewać trawę, ile trzeba czekać na wschód trawnika?


Przygotowanie podłoża

Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać przy zakładaniu trawnika jest oczyszczenie terenu. Jeżeli jest to trawnik przy nowo budowanym domu zazwyczaj teren wokół domu pełen jest pozostałości po budowie. Należy oczyścić ziemię, z wszelkiego rodzaju nieczystości, jak kamienie, gruz, styropian, konary drzew i inne tego typu śmieci. Jeżeli trawnik zakładany jest od nowa na już istniejącym najlepiej jest usunąć całkowicie starą darń. Kolejnym krokiem jest spulchnienie gleby, można po prostu przekopać teren lub wykorzystać do tego maszyny jak na przykład glebogryzarkę. Następnie należy usunąć wszystkie chwasty oraz wyrównać teren. Należy przygotować różnorodnie ­powierzchnię zasiewów w zależności od celu zastosowania trawnika. Grunt powinien być dobrze osad­zony lub ugnieciony, mieć stabilną struktur i wykazywać wartość pH pomiędzy 5,5-6,5. Rodzaj podłoża, zawartość składni­ków pokarmowych i przepuszczalność wody muszą być dopasowane do funkcji trawnika. Warstwa nośna murawy powinna być stabilna poprzez zbicie się roli i osiadanie, ale także prze­puszczać wodę przy dobrej zdolności jej magazynowania.

Wysiew

Wysiew powinien mieć miejsce w miesiącach obfitujących w opady i od­powiednią ilość światła od kwietnia do połowy września. Optymalny okres na wysiew trawnika to kwiecień-maj oraz sierpień-wrzesień. Trawy tworzące darń mają swą optymalną temperaturę kiełkowania pomiędzy 16°C do 21°C, minimalna temperatura 8°C. Wyjątek stanowi tu życica i tymotka. Te kiełkują również przy temperaturze gleby poniżej 8 °C, co musi zostać uwzględnione przy wczesnych lub późnych terminach wysiewu. Trawnik zasiany późną jesienią narażony jest na przemarznięcie. Przed siewem dobrze jest zruszyć wierzchnią warstwę gleby na głębokość 2-3 cm. Najlepiej siać trawę na lekko zwilżoną glebę. Czynność tą można wykonać ręcznie, lecz jeśli nie mamy w tym doświadczenia lepiej wykorzystać siewnik stosując metodę krzyżową. 

Po wysianiu należy przykryć nasiona cienką 0,5-1 cm warstwą ziemi używając do tego grabi lub lekkiego wału. W przypadku wystąpienia obfitych opadów istnieje ryzyko wypłukania nasion, przez co w niektórych miejscach konieczne będzie powtórzenie wysiewu. Należy pamiętać, że poszczególne gatunki traw mają różny okres wschodu, dlatego też okres pełnego zazielenienia trawnika może potrwać nawet około miesiąca.  

 

GatunekPrzeciętny okres czasu 
od siewu do wschodu
Lolium perenne7-15
Phleum pratense7-16
Phleum bertolonii8-17
Cynosurus cristatus9-18
Festuca rubra10-18
Festuca ovina11-19
Agrostis spec.12-20
Poa pratensis14-24


Ilość wysiewu wynosi w zależności od mieszanki 25.000-50.000 ziaren na m2powierzchni zasiewu.

Susza opóźnia wschodzenie mate­riału siewnego, dlatego też należy re­gularnie podlewać. Jeżeli podłoże po wysiewie było raz wilgotne, wówczas powierzchnia musi w kolejnych 2-3 tygodniach być stale utrzymywana w wilgoci, aby zapobiec wysuszeniu młodych wschodów. Wschodzące młode trawy mogą zostać po raz pierwszy skoszone przy wysokości około 50-70 mm. W przypadku po­wolnego rozwoju roślin trawiastych w początkowym okresie, na przykład mieszanki bez życicy, koniecznym będzie ewentualnie wykaszanie szybko kiełkujących i wysoko rosnących chwastów, aby młody wy­siew nie został zagłuszony. Przydatny może się tutaj okazać system automatycznego nawadniania.

Rada:

W ciągu dnia należy podlewać trawnik wielokrotnie przez ok. 5-10 min. tak, aby górna warstwa podłoża nie wyschła. 


Najnowsze porady i artykuły:

Weekend majowy to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Jest to pierwszy dłuższy weekend po zimie, co sprawia, że wiele osób planuje go z wyprzedzeniem, także rozszerzając urlop, aby móc wybrać się z partnerem lub całą rodziną na wycieczkę zagraniczną.

Woda jest życiodajnym płynem, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszego organizmu. Jednakże, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby mineralne kryje w sobie ta prosta substancja

W dzisiejszych czasach, łazienka to nie tylko miejsce czystości, ale również przestrzeń relaksu i odprężenia. Aby stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze,

W dzisiejszym artykule omówimy skutki negatywne nietrzymania moczu oraz najczęstsze przyczyny i skuteczne metody leczenia tej dolegliwości.

Napoje energetyczne od lat budzą wiele kontrowersji i dyskusji na temat ich wpływu na zdrowie człowieka

W okresie zimowym rośliny domowe wymagają szczególnej opieki, aby przetrwać niesprzyjające warunki atmosferyczne. W niniejszym artykule omówimy najlepsze praktyki dotyczące dbania o rośliny domowe na zimę

Whisky jest napojem, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów whisky, z różnych regionów i krajów, każda o swoim unikalnym smaku, aromacie i charakterze.

Szachy to nie tylko gra, to także historia, strategia i kultura. W tej obszernej analizie przyglądamy się historii szachów, ich ewolucji od starożytności po współczesność

7 największych kasyn na świecie, od kolosalnych kompleksów kasyno po rozległe centra rozrywki. Dowiedz się więcej o skali, ofercie i unikalnych cechach tych gigantów hazard.