Zdrowie

Suchość i drapanie w gardle – czyli jak prawidłowo nawilżać błonę śluzową ust



Suchość i drapanie w gardle – czyli jak prawidłowo nawilżać błonę śluzową ust


 

Nieprzyjemne uczucie suchości i drapania w gardle pojawia się w najmniej odpowiednim momencie – w czasie snu, rozmowy, prezentacji, spotkania biznesowego, w szkole albo w pracy. Przyczyn suchości i drapania w gardle jest wiele: infekcje wirusowe, reakcje alergiczne, wysuszenie śluzówki, działanie czynników drażniących, przeciążenie strun głosowych. Przeważnie jest to niegroźny dyskomfort, łatwy do załagodzenia domowymi sposobami.

 

Kiedy pojawia się suchość i drapanie w gardle?

Dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych najczęściej mają miejsce w przypadku sezonowych infekcji wirusowych, czyli przeziębienia. Wirusowe zapalenie gardła wynikające z typowej infekcji ma charakter samoograniczający i zazwyczaj nie wymaga specjalnego leczenia, jest to jednak na tyle nieprzyjemne uczucie, że warto sięgnąć po produkty łagodzące infekcyjny ból gardła.

 

Częstym powodem dolegliwości jest alergiczne zapalenie gardła, w przebiegu którego dochodzi do wysuszenia i złuszczenia błony śluzowej. Odpowiedzialne za to mogą być zarówno alergeny wziewne z powietrza, jak i pokarmowe. W przypadku niewielkich objawów alergicznych zazwyczaj wystarczy stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz nawilżanie śluzówki; jednak alergie o cięższym przebiegu wymagają specjalistycznego leczenia.

 

Drapanie w gardle i swędzenie często pojawia się w sezonie grzewczym, gdy okna w mieszkaniach są szczelnie pozamykane, a moc kaloryferów ustawiona na maksimum. Wysuszone powietrze działa drażniąco na śluzówkę nosa, ust i gardła, powodując uporczywy kaszel przeszkadzający zwłaszcza w nocy. Dlatego też pomieszczenie, w którym śpisz, należy przed snem przewietrzyć; warto też zainstalować wywietrzniki w oknach lub jakiś system nawilżania powietrza.

 

Dyskomfort może być spowodowany czynnikami drażniącymi:

         chemikaliami,

         pestycydami,

         smogiem,

         brudną klimatyzacją,

         dymem z kominów,

         spalinami,

         dymem papierosowym,

         parą z e-papierosów,

         i innymi, które mają negatywny wpływ na stan błony śluzowej.

 

Sposoby na suchość w gardle

Metod na radzenie sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem jest wiele. W pierwszej kolejności trzeba wyeliminować lub ograniczyć czynnik drażniący, by złuszczanie śluzówki nie postępowało, w przeciwnym razie łagodzenie objawów może być bezcelowe. Powietrze w mieszkaniu powinno być nawilżone, dlatego stosuj nawilżacze powietrza, najlepiej takie, które mogą jednocześnie pełnić funkcję oczyszczacza. W mieszkaniu powinny znaleźć się rośliny: sansewieria, paprocie, zielistka, bluszcz, anturium, daktylowiec niski, które filtrują powietrze i sprawiają, że jest przyjemniejsze dla dróg oddechowych.

 

Jeżeli natomiast chodzi o aspekt fizjologiczny, to najskuteczniejszy i najłatwiejszy sposób to sięgnięcie po preparaty na ból gardła, dostępne bez recepty. Ich skład jest bardzo różny. Amolowe, suplement diety w formie tabletek do ssania zawiera: ekstrakt z ziela tymianku, ekstrakt z korzenia prawoślazu i mentol. Amolowe z miodem i witaminą C zostały wzbogacone dodatkowo o te dwa składniki. W obu produktach kompozycja jest tak dobrana, by pastylki przynosiły szybką ulgę w suchości gardła. Naturalne składniki łagodzą podrażnienia gardła, nawilżają i chronią śluzówkę. Jeżeli oprócz swędzenia i suchości pojawia się ból i problemy z przełykaniem, warto sięgnąć po produkty zawierające środki miejscowo znieczulające. Dostępne są w aptekach w bardzo różnych formach: tabletek, aerozoli, płukanek, lizaków itd.

 

Istnieje też wiele skutecznych, domowych sposobów na nawilżanie błony śluzowej gardła. Zazwyczaj pomaga regularne popijanie małych łyków wody o temperaturze pokojowej, nie powinny być to natomiast słodkie soki. Do innych napojów o właściwościach nawilżających śluzówkę i łagodzących podrażnienia należą: herbata malinowa, herbata z imbirem, z miodem i cytryną, syrop z miodu i cytryny, syrop czosnkowy lub cebulowy, sok z buraków, a także różnego rodzaju ziołowe napary: z szałwii, rumianku, kory dębu, czarnego bzu itd. Oprócz tego polecane jest płukanie gardła ciepłą wodą z solą kuchenną.

 

Dbanie o dobrą jakość powietrza, którym oddychasz, wietrzeni sypialni przed snem oraz regularne nawadnianie organizmu to podstawa dobrego samopoczucia. Gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy podrażnienia gardła, sięgnij po tabletki do ssania lub zastosuj któryś z domowych sposobów, by nawilżyć błonę śluzową i poczuć szybką ulgę.

 


Najnowsze porady i artykuły:

Podróże do Niemiec z Polski są dziś bardzo częstym zjawiskiem. Część osób wyjeżdża do zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych, inni rekreacyjnych.

Firma potrzebuje nowych inwestycji, żeby zwiększać dochody i rozwijać działalność. Ale jak inwestować, kiedy przychody ledwo wystarczają na pokrycie bieżących wydatków

Holandia znana z malowniczych krajobrazów, kanałów i polach tulipanów, jest również jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do pracy w Europie.

Opalanie się nad morzem to przyjemność, ale wymaga także odpowiedniej wiedzy i ostrożności, aby uniknąć szkód dla skóry.

Planując wakacje w ciepłych krajach, wiele osób zastanawia się, czy warto skorzystać z usług solarium przed podróżą.

Opalanie się w górach to nie tylko przyjemność, ale także ważne działanie dla zdrowia

Każde lato przyciąga nas nad jeziora, gdzie możemy cieszyć się słońcem i wodą. Jednak opalanie się nad jeziorem

Beta karoten, znany również jako prowitamina A, jest organicznym związkiem chemicznym z grupy karotenoidów. Jest to naturalny pigment,

Naturalne suplementy diety są doskonałym wsparciem dla osób pragnących osiągnąć głębszy i trwalszy efekt opalania.