Porada

Modelarstwo - niezbędne narzędziaModelarstwo to dziedzina, która może poszczycić się wieloma pasjonatami. Jest to hobby zarówno dla młodych jak i starszych osób, w którym bez względu na wiek każdy możne znaleźć swój własny punkt zaczepienia.


Istnieje kilka typów modelarstwa, a każdy z nich potrzebuje odpowiednich materiałów, które tworzą swoisty warsztat pracy.

Niezbędnik pasjonata
Do poprawnego wykonania modelu potrzebne są specjalistyczne narzędzia oraz materiały. Wbrew pozorom do najważniejszych akcesoriów należy klej oraz nożyk. Ponadto do całego arsenału zaliczają się farby oraz szpachlówki. Najlepsze nożyki charakteryzują się długim, zwężającym się ostrzem, który daje możliwość wymiany (typ Exell). Dodatkowo do nożyka warto dokupić specjalną matę do cięcia, która będzie służyła jako podkładka do ramek z częściami. Na rynku można nabyć maty, które same "regenerują się" po przecięciu. Z kolei jednym z najczęściej używanych klejów modelarskich jest klej do plastiku, który posiada specyficzny zapach rozpuszczalnika. Tego typu klej wsiąka w tworzywo jednocześnie łącząc powierzchnie ze sobą. Są również osoby, które używają kleju cyjanoakrylowego, czyli tzw. superglue, który również spawa ze sobą elementy, jednakże ich połączenie nie jest tak łatwe jak za pomocą kleju do plastiku. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tych klejów, z igłą i pędzelkiem. Klej z igłą sprzedawany jest w buteleczkach zakończonych igłą do strzykawek, co bardzo ułatwia aplikowanie odpowiedniej ilości kleju. Natomiast klej z pędzelkiem ma buteleczkę podobną do lakierów do paznokci.


Ostatnie szlify
Jak w większości czynności, najważniejszy jest efekt końcowy. W przypadku modelarstwa decyduje o tym etap malowania. By uzyskać jak najlepszy efekt warto zaopatrzyć się w papier ścierny, szpachlówki oraz najwyższej jakości farby modelarskie. O ile każdy wie do czego służą w modelarstwie farby i papier ścierny, o tyle szpachlówka może być nieco problematycznym narzędziem. A więc do czego potrzebna jest szpachlówka? Odpowiedz jest tylko jedna – by przygotować powierzchnię malarską. Jeżeli przed malowaniem powierzchni nie wygładzimy jej, model będzie wyglądał co najmniej nieelegancko. Na rynku można znaleźć szpachlówki akrylowe, które dają możliwość łatwego wygładzenia przed wyschnięciem, za pomocą zwilżonego pędzelka lub palca. Innym rodzajem są szpachlówki na osnowie nieco zbliżonej do kleju, które dobrze wchłaniają się w plastik. Bardzo częstym błędem jest zbyt szybkie szlifowanie, które nienaturalnie spłaszcza skomplikowane kształty modelu.