Porada

Kultura w zasięgu ręki - teatr czy kinoW obecnych czasach kino odgrywa bardzo ważną rolę w edukacji kulturalnej człowieka. W każdym mieście jest co najmniej jedno. Powoli zaczyna wypierać teatr, który jest z nami od zarania dziejów.


W obecnych czasach kino odgrywa bardzo ważną rolę w edukacji kulturalnej człowieka. W każdym mieście jest co najmniej jedno. Powoli zaczyna wypierać teatr, który jest z nami od zarania dziejów. Kino powstało stosunkowo niedawno, ponieważ dopiero w XIX wieku. Teatr natomiast znany jest od starożytności. Narodził się w starożytnych Atenach. Na początkowej drodze kina wielu ludzi się nim zachłysnęło. Było to coś nowego, nieznanego, oznaczało wprowadzenie nowej technologii. Ludzie chcieli poczuć się luksusowo podczas oglądania filmu na dużym ekranie. W późniejszym okresie, zaczęto montować kilka głośników aby móc lepiej oddziaływać na emocjach widza. Sami przyznacie, że dużo lepiej jest oglądać horror słysząc oddech bohatera i każdy szmer. Ciarki same przebiegają po plecach.

Jednak kino ma również swoje wady. O ile będąc w gimnazjum czy też podstawówce zapach popcornu oraz odgłosy jedzonych chipsów i szeleszczących papierków mi nie przeszkadzały, o tyle teraz, gdy jestem dorosła, denerwuje mnie to niezmiernie. Do negatywów należy również to: sprawdzanie godziny w telefonie komórkowym podczas seansu! Oczywiście większość nie może zrobić tego subtelnie, tylko w taki sposób aby przynajmniej pół sali znało porę dnia. Ewentualnie taki jegomość chce pochwalić się sprzętem najwyższej klasy. Jednakże jaki by to nie był powód, powinno się od razu iść z taką osobą na szubienicę.

Osobiście wolę obejrzeć film w domu. Większość osób może w tej chwili się sprzeciwiać: jednak inaczej jest oglądać seans w kinie a inaczej w zaciszu domowym. Z jednej strony zgodzę się z tym, z drugiej natomiast technologia idzie do przodu. Telewizory są coraz lepszej jakości, posiadają coraz większe matryce, więc na pewno przyjdzie taki czas, że kino będziemy mogli mieć u siebie w domu.

Z teatrem jest trochę inna sprawa. Tam ma się do czynienia z aktorem na żywo. Poza tym niekulturalnie jest podczas spektaklu chrupać, szeleścić i bawić się telefonem. To rozprasza aktora. W teatrze jest zupełnie inny klimat. Oglądając daną adaptację w teatrze i w kinie, odnosi się zupełnie inne wrażenia. Oczywiście cena biletu do teatru znacznie różni się od ceny biletu do kina. Jednakże warto wydać parę złotych więcej i móc odnieść jak najbardziej pozytywne wrażenia niż wyjść z kina z myślą, że to nie było to.

Podsumowując: ja jednak bardziej wolę teatr. Kino pozostawiam innym. Wrażenia, które towarzyszą podczas wizyty w teatrze dużo bardziej do mnie przemawiają. Każdy ma własne zdanie, dlatego też wybór pozostawiam Wam.