Turystyka

Kraków - miasto atrakcji. Dlaczego warto zwiedzić Kraków w wakacje 2021?Taką nazwę możemy przypisać, aby je określić. Turyści często przyjeżdżają tu odpocząć i poczuć tą niezwykłą atmosferę, którą czuć na każdym kroku, przechadzając się po uliczkach rynku napawając się pięknem zabytków.


Aby zobaczyć wszystkie atrakcje jakie posiada Kraków musimy sobie zaplanować dużo czasu, a z dobrym planem możemy zwiedzić naprawdę wiele miejsc.

Zacznijmy może na Wzgórzu Wawelskim, który posiada bogato zdobione komnaty i apartamenty królewskie. Mamy możliwość zobaczenia tam sarkofagów św. Jadwigi Królowej, św. Stanisława czy św. Wacława. Oprócz tego możemy zwiedzić wieżę i dotknąć serce dzwonu Zygmunta, który waży 12600 kg (z czego samo serce 356 kg). A jego bicie oznajmia nam najważniejsze wydarzenia w Polsce. Na Wzgórzu Wawelskim pozostaje nam do zwiedzenia Muzeum Zamku Królewskiego, w którym znajdują się zbiory malarstwa, rzeźb, tkanin, mebli oraz wiele więcej innych eksponatów.

Jeżeli mamy jeszcze troszeczkę czasu oraz chęci możemy udać się w kierunku Rynku, na którym o pełnych godzinach możemy wysłuchać hejnału dochodzącego z wyższej wierzy kościoła Mariackiego. W środku kościoła możemy zobaczyć największy ołtarz gotycki Europy, rzeźbiarza Wita Stwosza, organy, 7 kaplic oraz skarbiec kościelny. Na rynku jest tez drugi kościół św. Wojciecha. Obie świątynie są imponujące oraz posiadają ciekawą historie. Idąc dalej po rynku widzimy Sukiennice, w których dawniej jak i teraz można kupić pamiątki czy rękodzieła artystyczne, a na piętrze jest teraz Galerie Sztuki Współczesnej która też jest warta zobaczenia. W okół widzimy pełno krakowskich kwiaciarek, które całą dobę sprzedają kwiaty oraz ogródki kawiarniane, w których często może nie być miejsca. Na około rynku są bardzo ładne planty w których panuje cisza i spokój dobre miejsce aby odpocząć. W okół nich możemy dostrzec dawne zabudowania obronne oraz potężny zabytek. Chodzi oczywiście o Barbakan z wieżyczkami strażniczymi oraz Bramę Floriańską dawniej połączoną z Barbakanem.

Mówiąc o Krakowie nie możemy zapomnieć o papieżu Janie Pawle II, ponieważ miasto jest z nim nieodłącznie związane. Wystarczy przyjść pod „okno papieskie” z którego przemawiał do młodzieży, a gdzie wcześnie pracował też jako biskup. Takich miejsc w Krakowie mamy znacznie więcej, a z dworca głównego jest specjalny pociąg papieski który odwiedza te miejsca. A pierwszym takim przystankiem jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz kaplice w której modliła się św. Faustyna.

Jeżeli mamy jeszcze sporo czasu, możemy odwiedzić krakowskie muzea a przede wszystkim też najważniejsze z nich, czyli Muzeum Narodowe z bogatym zbiorem dzieł sztuki europejskiej i poza europejskiej. A jeżeli chcemy zobaczyć obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci wybierzmy się do Muzeum Czartoryskich.

Jeżeli będziemy mieli już dość wrażeń związanych ze zwiedzaniem zawsze możemy odpocząć spacerując przy zakolu Wisły, a pamiętajmy że wieczorami każde miejsce wygląda jeszcze ciekawiej. Kraków z biegiem lat wydaje się nam coraz piękniejszy, a świadczą o tym coraz liczniejsze odwiedziny turystów ponieważ w ostatnim roku było ich aż 9 milionów