Porada

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?



Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej. Choroby reumatyczne to grupa schorzeń charakteryzująca się przewlekłymi zmianami w tkance łącznej najczęściej spowodowanymi reakcją autoimmunologiczną w sytuacji, gdy zawodzą mechanizmy tolerancji immunologicznej. Charakterystyczne dla chorób reumatycznych są zmiany chorobowe w stawach i kościach. Towarzyszą im objawy bólowe, a w skrajnych przypadkach zdolność ruchowa stawów jest znacznie ograniczona aż do całkowitego ich usztywnienia. Reumatoidalne zapalenie stawów jest schorzeniem przewlekłym o charakterze zapalnym, prowadzącym do destrukcji stawów, zniekształceń, przykurczów a w rezultacie jest przyczyną niepełnosprawności i utraty komfortu życia.

 

Jakie są najczęstsze objawy chorób reumatycznych?

 

Schorzenia reumatyczne charakteryzują się nasilającymi dolegliwościami bólowymi i ograniczeniami zdolności ruchowych co prowadzi do znacznego spadku jakości życia osoby chorej. Wizyta u reumatologa może być pomocna, jeśli dokuczają nawracające, intensywne bóle mięśni, stawów i kości z czasem występujące symetrycznie po obu stronach ciała. Bólowi często towarzyszy stan podgorączkowy, obrzęk, wysypka lub zaczerwienienie skóry. Mogą wystąpić dolegliwości w obrębie jamy brzusznej niemające związku z niedomaganiem żołądka lub jelit. Po przebudzeniu stawy są sztywne i zaczerwienione a ich temperatura jest wyższa niż w innych częściach ciała. Z czasem stawy stają się opuchnięte i zniekształcone a schylanie się, podnoszenie i utrzymanie przedmiotów sprawia znaczne problemy. Narastają problemy z poruszaniem się. Wymienione objawy sygnalizują konieczność szukania pomocy u lekarza specjalisty reumatologa.

 

Choroby reumatyczne i ich diagnozowanie

 

Nieprawdziwa jest teza, że schorzenia reumatyczne to dolegliwości ludzi starszych. Na dolegliwości stawów i stany zapalne tkanki łącznej cierpią nawet bardzo młodzi ludzie. Reumatolog leczy bardzo chorób a najczęściej występujące to: reumatoidalne zapalenie stawów, gorączka reumatyczna, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, liszaj trzewny, przewlekłe nie zakrzepowe zapalenie naczyń, przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich, osteoporoza i inne.

Przebieg leczenia reumatologicznego zależy od rodzaju schorzenia. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i zleca konieczne badania diagnostyczne. Najczęściej są to badania morfologii krwi, badanie moczu, badania specjalistyczne jak USG, a jeśli to konieczne tomografia komputerowa. Najważniejszy jest wynik badania czynnika reumatoidalnego (badanie RF).

 

Leczenie chorób reumatycznych

 

Wywiad kliniczny i wyniki badań są podstawą do ustalenia odpowiedniej metody leczenia indywidualnie do danego przypadku i rodzaju schorzenia. Leczenie jest przeważ nie długotrwałe z zastosowaniem leków przeciw zapalnych i fizjoterapii. W razie konieczności lekarz wykonuje punkcje, blokady lub kieruje pacjenta na zabieg chirurgiczny. Reumatolog planuje też rehabilitację leczniczą i   kieruje na leczenie sanatoryjne. Leczenie nie cofnie efektów choroby, ale zahamuje jej rozwój i ekspansje w organizmie. Pomoc doświadczonych reumatologów można uzyskać również w centach medycznych Scanmed S.A. w Żorach, Krakowie i w Warszawie: https://scanmed.pl/specjalizacje/reumatologia.


Najnowsze porady i artykuły:

Weekend majowy to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Jest to pierwszy dłuższy weekend po zimie, co sprawia, że wiele osób planuje go z wyprzedzeniem, także rozszerzając urlop, aby móc wybrać się z partnerem lub całą rodziną na wycieczkę zagraniczną.

Woda jest życiodajnym płynem, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszego organizmu. Jednakże, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby mineralne kryje w sobie ta prosta substancja

W dzisiejszych czasach, łazienka to nie tylko miejsce czystości, ale również przestrzeń relaksu i odprężenia. Aby stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze,

W dzisiejszym artykule omówimy skutki negatywne nietrzymania moczu oraz najczęstsze przyczyny i skuteczne metody leczenia tej dolegliwości.

Napoje energetyczne od lat budzą wiele kontrowersji i dyskusji na temat ich wpływu na zdrowie człowieka

W okresie zimowym rośliny domowe wymagają szczególnej opieki, aby przetrwać niesprzyjające warunki atmosferyczne. W niniejszym artykule omówimy najlepsze praktyki dotyczące dbania o rośliny domowe na zimę

Whisky jest napojem, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów whisky, z różnych regionów i krajów, każda o swoim unikalnym smaku, aromacie i charakterze.

Szachy to nie tylko gra, to także historia, strategia i kultura. W tej obszernej analizie przyglądamy się historii szachów, ich ewolucji od starożytności po współczesność

7 największych kasyn na świecie, od kolosalnych kompleksów kasyno po rozległe centra rozrywki. Dowiedz się więcej o skali, ofercie i unikalnych cechach tych gigantów hazard.