Porada

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?


Porady i newsy Cityon.pl

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej. Choroby reumatyczne to grupa schorzeń charakteryzująca się przewlekłymi zmianami w tkance łącznej najczęściej spowodowanymi reakcją autoimmunologiczną w sytuacji, gdy zawodzą mechanizmy tolerancji immunologicznej. Charakterystyczne dla chorób reumatycznych są zmiany chorobowe w stawach i kościach. Towarzyszą im objawy bólowe, a w skrajnych przypadkach zdolność ruchowa stawów jest znacznie ograniczona aż do całkowitego ich usztywnienia. Reumatoidalne zapalenie stawów jest schorzeniem przewlekłym o charakterze zapalnym, prowadzącym do destrukcji stawów, zniekształceń, przykurczów a w rezultacie jest przyczyną niepełnosprawności i utraty komfortu życia.

 

Jakie są najczęstsze objawy chorób reumatycznych?

 

Schorzenia reumatyczne charakteryzują się nasilającymi dolegliwościami bólowymi i ograniczeniami zdolności ruchowych co prowadzi do znacznego spadku jakości życia osoby chorej. Wizyta u reumatologa może być pomocna, jeśli dokuczają nawracające, intensywne bóle mięśni, stawów i kości z czasem występujące symetrycznie po obu stronach ciała. Bólowi często towarzyszy stan podgorączkowy, obrzęk, wysypka lub zaczerwienienie skóry. Mogą wystąpić dolegliwości w obrębie jamy brzusznej niemające związku z niedomaganiem żołądka lub jelit. Po przebudzeniu stawy są sztywne i zaczerwienione a ich temperatura jest wyższa niż w innych częściach ciała. Z czasem stawy stają się opuchnięte i zniekształcone a schylanie się, podnoszenie i utrzymanie przedmiotów sprawia znaczne problemy. Narastają problemy z poruszaniem się. Wymienione objawy sygnalizują konieczność szukania pomocy u lekarza specjalisty reumatologa.

 

Choroby reumatyczne i ich diagnozowanie

 

Nieprawdziwa jest teza, że schorzenia reumatyczne to dolegliwości ludzi starszych. Na dolegliwości stawów i stany zapalne tkanki łącznej cierpią nawet bardzo młodzi ludzie. Reumatolog leczy bardzo chorób a najczęściej występujące to: reumatoidalne zapalenie stawów, gorączka reumatyczna, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, liszaj trzewny, przewlekłe nie zakrzepowe zapalenie naczyń, przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich, osteoporoza i inne.

Przebieg leczenia reumatologicznego zależy od rodzaju schorzenia. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i zleca konieczne badania diagnostyczne. Najczęściej są to badania morfologii krwi, badanie moczu, badania specjalistyczne jak USG, a jeśli to konieczne tomografia komputerowa. Najważniejszy jest wynik badania czynnika reumatoidalnego (badanie RF).

 

Leczenie chorób reumatycznych

 

Wywiad kliniczny i wyniki badań są podstawą do ustalenia odpowiedniej metody leczenia indywidualnie do danego przypadku i rodzaju schorzenia. Leczenie jest przeważ nie długotrwałe z zastosowaniem leków przeciw zapalnych i fizjoterapii. W razie konieczności lekarz wykonuje punkcje, blokady lub kieruje pacjenta na zabieg chirurgiczny. Reumatolog planuje też rehabilitację leczniczą i   kieruje na leczenie sanatoryjne. Leczenie nie cofnie efektów choroby, ale zahamuje jej rozwój i ekspansje w organizmie. Pomoc doświadczonych reumatologów można uzyskać również w centach medycznych Scanmed S.A. w Żorach, Krakowie i w Warszawie: https://scanmed.pl/specjalizacje/reumatologia.


Dodaj swoją wizytówkę
 
Szukasz większej ilości klientów lub chcesz wypromować swoje miejsce? CityOn.pl oferuje darmowe oferty dla firm, które chcą, aby ich nazwa pojawiła się w sieci. Kontroluj swoje informacje biznesowe, w tym godziny, produkty, lokalizacje i inne.
 
Dodaj swoją wizytówkę


Zobacz inne wpisy:


Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Jak nauczyć się tańca?

Obecnie, w dobie programu „Taniec z gwiazdami”, coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Jednak nadal wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na równe blokady i obawy.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Radość z nowego / otrzymanego / kupionego / wynajętego mieszkania nie może równać się z niczym innym. Większość z nas marzy by wyprowadzić się do swoich czterech kątów.

Jak kupować żywność? Jak kupować jedzenie

Nie daj sobą manipulować! Zawsze na zakupy wybieraj się z pełnym brzuszkiem. Przed zakupami zjedz coś konkretnego - nie wybieraj się na zakupy głodny/a - kupisz bowiem wtedy więcej.

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć,

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

Dom z betonu komórkowego. Wady i zalety

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Wynika z jego porowatej struktury. Uzyskuje się go w procesie produkcji polegającym między innymi na spulchnianiu pęcherzykami wodoru. Wówczas dodaje się proszek bądź pastę aluminiową.

KONOPIA - Czy jest taka straszna? Podstawowe informacje które musisz znać!

W wielu badaniach zajmowano się znanym wielu palaczom haszyszu i marihuany zjawiskiem wilczego apetytu. Często, gdy dana osoba zaczyna odczuwać działanie THC, natychmiast przemieszcza się w kierunku lodówki, lub zrywa opakowanie z tabliczki czekolady.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia.

Pomysł na udane wakacje nad morzem

Dokąd udać się na wymarzone wakacje nad morzem? Aby uniknąć rozczarowań, trzeba pomyśleć nie tylko o atrakcyjności samej miejscowości

Top 10 pomysłów na udane wakacje w Międzyzdrojach

Polskie wybrzeże to jedno z piękniejszych miejsc w kraju. Z tego względu wybranie spośród dziesiątek miejscowości może być niełatwym zadaniem. Szczęśliwie na wybrzeżu mamy prawdziwą perłę, jaką są Międzyzdroje

Cudowne właściwości owoców granatu

Przekazy o cudownych właściwościach owoców granatu powszechnie znane były już w starożytności. Granat czczono wówczas jako owoc wiecznej młodości i płodności, pozwalający zachować dobre samopoczucie i witalność przez lata.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Kradzież roweru to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Oprócz sprzętu o wartości często sentymentalnej, możemy stracić także równowartość dużej sumy pieniędzy, wydanej na sam pojazd i jego doposażenie.


Zobacz więcej artykułów