Porada

Jak sprzedawać w Internecie ?Sklep internetowy to wbrew pozorom bardzo złożona konstrukcja i aby on powstał i zaczął cokolwiek sprzedawać wymaga to wiele pracy, poskładania ze sobą setek elementów w odpowiedniej konfiguracji, zaprojektować layout, wykonać potrzebne integracje. Mówimy tu oczywiście o sklepie internetowym w modelu własnościowym budowanym na platformie open-source.

Są naturalnie platformy abonamentowe które kilkoma kliknięciami pozwalają uruchomić dość prymitywny zarówno w konstrukcji jak i szacie graficznej “sklep” za kilkadziesiąt zł miesięcznie (na start), ale powiedzmy sobie wprost są to rozwiązania bardziej dla chałupników którzy dopiero zastanawiają się czy warto coś robić na własny rachunek a nie tylko dorabiać do pensji niż dla osób które wiedzą czego chcą i dążą do realizacji swoich celów dlatego nie będę tu poruszał tego niszowego zagadnienia.

Sklep internetowy na platformie open-source np. tj Wordpress/ Woocommerce to pełna niezależność oraz nieograniczone możliwości rozwoju, z czego to wynika ?

Taki sklep to rozwiązanie otwarte, jest ogromna społeczność która koncentruje się wokół tego projektu, tysiące programistów z całego świata którzy dbają o rozwój samego engine-u jak i budowę modułów których są dziesiątki tysięcy, większość z nich dostępna w podstawowej funkcjonalności za darmo, z możliwością jej rozszerzenia.

W 99% przypadków wystarczy ograniczenie się do darmowych wersji, naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie aby w miarę wzrostu potrzeb widząc że np. dany moduł się sprawdza poszerzyć jego funkcjonalność za niewielką jednorazową opłatą.

Sklepy internetowe zbudowane na platformie open-source dają ci dostęp do tysięcy funkcjonalności które można doinstalować bezpośrednio za penelu administracyjnego sklepu.

Jeśli nie są ci obce pojęcia tj. PHPMyadmin, MySQL, FTP, Hosting, SSL będziesz w stanie sobie taki sklep uruchomić nawet samodzielnie, oczywiście wymaga to czasu i odrobiny doświadczenia natomiast jest to możliwe, oczywiście jeśli zależy ci na jakichś złożonych integracjach z zewnętrznymi systemami czy bardzo wyrafinowanym layoucie, lepiej zlecić to zadanie profesjonaliście.

Firmy informatyczne specjalizujące się w budowie sklepów internetowych wykonują mnóstwo takich projektów więc wykonanie takiego sklepu przez nich zajmie x razy mniej czasu niż gdybyś robił to samodzielnie. Pamiętaj że nawet jeśli zbudujesz sobie sklep samodzielnie - nie stanie się to za darmo, ponieważ twój czas to też koszt, przekalkuluj sobie ile byś zarobił pieniędzy w tym czasie który poświęcisz na budowę sklepu internetowego, odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć. Nie każdy tak o tym myśli, warto to sobie uświadomić.

Warto zlecić pewne czynności w swoim nowo tworzonym biznesie specjalistom po to aby móc się skoncentrować na rozwoju firmy po to aby być skalowalnym, skalowalność w biznesie pozwala na zwiększanie obrotów, trudno to robić gdy właściciel firmy zajmuje się wszystkim.

Wybierając firmę do budowy sklepu internetowego powinieneś patrzeć raczej w kierunku firm specjalizujących się w budowie sklepów na platformie Wordpress/ Woocommerce ponieważ jest to ponad 40% rynku, nie bez powodu, bo jest to najtańsza z platform zarówno przy uruchomieniu sklepu internetowego jak i jego rozwoju. Są inne rozwiązania np. tj Presta Shop czy Magento które niestety są dość skomplikowane nie tylko w budowie ale także w takiej codziennej obsłudze przez co wielu klientów skazanych jest na stałą płatną obsługę ze strony firmy informatycznej, takie są po prostu fakty, Wordpress/Woocommerce to zupełnie inna bajka, pełna niezależność i nieograniczone możliwości samodzielnego rozwoju.

Ile kosztują sklepy budowane na platformie Wordpress/ Woocommerce ?

To zależy , każdy ma trochę inne potrzeby, wymaga trochę innych integracji, są integracje które wymagają zakupu płatnych modułów co podwyższa koszt, nie każdy tego potrzebuje ponieważ mówiąc szczerze iluzją są integrację z platformami aukcyjnymi czy porównywarkami cenowymi , nasycenie rynku jest tak duże że samo wystawienie tam oferty nie wygeneruje żadnej sprzedaży. Są inne formy dotarcia do klienta bez ponoszenia kosztów tych integracji, ale jest to materiał na inny artykuł.

Zakładając że nie będziesz wymagał integracji z hurtownią, systemami aukcyjnymi porównywarkami cenowymi i wszystkimi firmami kurierskimi Świata, można założyć że koszt budowy sklepu internetowego powinien oscylować w granicach 3-4 tysięcy zł choć nie jest to regułą, ponieważ to także zależy od tego ile firma ma kontraktów i jakimi mocami przerobowymi dysponuje. Jeśli trafisz na ofertę budowy sklepu internetowego za kilkaset zł, może to być oferta kogoś kto będzie się dopiero uczył na twoim projekcie, to się prawie zawsze kończy katastrofą, lub kogoś kto nie pokazuje pełnych kosztów np. związanych z późniejszą płatną obsługą.

Warto zapytać czy sklep który zbuduje wykonawca będzie na własność, powinieneś otrzymać pełne uprawnienia do panelu sklepu, domeny i hostingu, niedopilnowanie tego może skutkować utratą pieniędzy oraz poniesieniem kosztu po raz drugiundefined