Porada

Jak kupić drukarkę - jaką wybrać?Jak kupić drukarkę - jaką wybrać?

Drukarki do komputera są współcześnie powszechnym urządzeniem w większości domów, nie mówiąc już o biurach, gdzie są głównym urządzeniem do produkcji faktur i dokumentów. Zakup drukarki komputerowej nie jest taki łatwy, jak to się może na początku wydawać. W ofercie wielu sklepów ze sprzętem komputerowym możemy bowiem natrafić na drukarki w różnorodnych kształtach, rozmiarach i o różnych parametrach. Jeżeli zależy nam jedynie na tym, aby nowe urządzenie miało własny konkretny wygląd i odpowiednio się prezentowało, to wybór nie będzie stanowił większego trudu.

 Problemy mogą mieć aczkolwiek klienci, którzy wymagają sprzętu do bardziej zaawansowanych zadań. Każde urządzenie posiada bowiem scharakteryzowane parametry, które mogą zdezorientować i jeszcze bardziej skomplikować podjęcie konkretnej decyzji. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę przy wyborze drukarki i czym się kierować w czasie zakupów? Na rynku dostępne są aktualnie 3 rodzaje drukarek, są to dot matrix - drukarki igłowe, inkjets - atramentowe oraz laser printers - drukarki laserowe. Dot matrix wykorzystywane są zwłaszcza w przedsiębiorstwach gdzie wykorzystywane są do drukowania faktur i dokumentów. W przypadku drukarek atramentowych, druk przygotowywany jest z mikroskopijnych kropel atramentu przenoszonych na materiał. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie - zarówno drukowany nadruk, jak i grafika są właściwej jakości. 

Za pomocą tego sprzętu możemy również tworzyć dokumenty w odcieniach szarości jak i w kolorze. Drukowanie za sprawą color laser printers polega natomiast na sporządzaniu obrazu przez wtopienie w papier proszku - tonera, który wstępnie nanoszony jest na papier za sprawą naładowanego elektrycznie bębna. Sprzęty wyróżnia precyzja wydruku materiałów graficznych, jak i tekstu. Gorzej jest natomiast ze zdjęciami, które przeważnie nie mają głębi i są matowe. W sklepach z drukarkami są obecne dodatkowo sprzęty wielofunkcyjne, które kosztują trochę więcej od opisywanych drukarek laserowych, ale wyposażone są w funkcje skanowania i kserowania dokumentów. Niemniej urządzenia wielozadaniowe nie zawsze są lepszym wyborem. Jeśli ktoś ma zamiar jedynie drukować lub posiada już w domu dobry skaner, to nabycie takiego urządzenia po prostu nie jest opłacalne. 

 Dobrze dobrana drukarka powinna być przede wszystkim wydajna oraz tania w eksploatacji. Urządzenie to ma nam służyć przez lata, dlatego przed kupnem należy przeznaczyć trochę czasu na zapoznanie się z podstawowymi parametrami, co uprości nam decyzję i wybranie właściwego modelu drukarki. Bez wątpienia warto zastanowić się nad colour laser printers, które można kupić w punktach komputerowych, a także kupić bez wychodzenia z domu, w którymś z portali ze sprzętem komputerowym.