Porada

Domowa cukiernia - pomysł na biznesDomowa cukiernia to doskonały pomysł na własną firmę dla wszystkich tych, którzy uwielbiają eksperymentować z przepisami na ciasta, torty, tarty, brownie, czy pączki. Zainteresowanie wypiekami w stylu hommade bowiem sukcesywnie wzrasta. 


Domowe wypieki stają się obecnie istotną alternatywą dla wyrobów oferowanych przez tradycyjne cukiernie. Podczas pieczenia ciast i tortów dostępnych w masowej sprzedaży wykorzystuje się różnorodne polepszacze smaku, konserwanty oraz spulchniacze. Jednakowoż ich walory smakowe w zestawieniu z z wypiekami domowymi pozostawiają wiele do życzenia. Ponad to, walorem użycia własnoręcznie przygotowanych i naturalnych składników piekąc ciasta we własnej kuchni jest bez wątpienia możliwość podkreślenia ich przewagi w kontekście wpływu na zdrowie. Akcentując założenie, że zdrowa dieta nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, na pewno skupisz uwagę odbiorców.

Trzeba przyznać, że Polacy zdecydowanie preferują słodkości, toteż prawdopodobnie nie będziesz narzekać na brak klientów. Mimo wszystko należy odpowiednio przemyśleć strategię biznesu. Na twoja korzyść przemawia oczywiście wyborny smak wypieków oraz ich walory estetyczne. To jednak nie wszystko. Na pewno istotna jest lokalizacja  firmy, klienci będą zwracać uwagę na dojazd. Również czas przygotowania wypieków, czyli na kiedy zdołasz określić odbiór zamówionego ciasta. Nie zaniżaj wartości swoich wypieków, prezentuj ciasta domowe jako konkurencyjne pod względem wykonania. I najważniejsze: reklama. Na początku to ty musisz trafić do potencjalnych klientów. Możesz poprosić swoich znajomych o wklejenie odnośnika do twojej oferty w Internecie, na przykład na facebooku, organizować degustacje a także przedstawić swoje propozycje kulinarne w klubach, pubach lub osiedlowych sklepikach. Zaprojektuj własną stronę internetową gdzie wyeksponujesz fotografie proponowanych wypieków, klarownie określisz ceny oraz wstawisz opisy ciast i tortów.

Pamiętaj, że działalność cukiernicza to w świetle przepisów produkcja i obrót środkami spożywczymi w związku z czym do dwóch tygodni od daty rozpoczęcia działalności trzeba powiadomić na piśmie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Wszystkiego dowiesz się we właściwej dla twojego miejsca zamieszkania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Otworzenie wszelkiej działalności gastronomicznej zobowiązuje do uzyskania zgody Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a lokal musi zostać odebrany przez sanepid. Na koniec: nie zrażaj się! Formalności i brak pewności co do zainteresowania odbiorców twoimi usługami dotyczy w istocie każdej działalności gospodarczej. Jeśli jednak faktycznie lubisz testować swoje własne pomysły, przygotowywać niepowtarzalne kompozycje smakowe i estetyczne nie wahaj się. Czy zaszkodzi spróbować?