Blog

Dlaczego korzysamy z wyprzedaży?Wyprzedaże są nie lada gratką dla osób lubiących zakupy – to nie ulega wątpliwości. Czekamy z niecierpliwością na kolejne okazje cenowe, ale czy to się opłaca?Wybierając się na zakupy większość z nas przy wyborze zwraca uwagę na cenę. Jest ona czynnikiem decydującym o zakupie. Często jest ona wyznacznikiem jakości, ale nie zawsze. Podczas promocji i wyprzedaży za najniższą cenę możemy kupić coś naprawdę wartościowego, czego wyjściowa cena była znacznie wyższa. I to właśnie przyciąga nas do wyprzedaży.

Przecież posiadając markowe perfumy czy ubrania poczujemy się lepiej, podwyższymy własną samoocenę, a tak naprawdę nikt nie musi wiedzieć, że za dany produkt zapłaciliśmy mniej. Dokonując zakupów klient opiera się głównie na porównaniach. Jeśli produkt A i B mają podobne właściwości ale inne ceny decydujemy się na tańszą rzecz. Wyprzedaże powiązane z obniżką ceny są zatem pewnym magnesem, sugerują nam, że możemy podjąć bardziej racjonalną decyzję. Dzięki takim obniżkom ceny mamy możliwość kupna czegoś w atrakcyjnej cenie, oszczędzając na inne nasze zachcianki. Wyprzedaże są więc z korzyścią dla nas kupujących i naszego portfela, jak również dla sprzedających ponieważ, mają możliwość pozbycia się towaru, który zalega im na magazynie.

Warto czekać np. na sezonowe wyprzedaże ubrań kiedy cena jakiejś rzeczy jest dla nas za wysoka. Często dobrze jest poczekać kilka tygodni i kupić wymarzoną sukienkę czy spodnie za niższą cenę właśnie podczas dni obniżek. Kolejnym ciekawym zabiegiem sprzedawców są promocje typu ‘KUP 2 PRODUKTY – ZA DRUGI ZAPŁACISZ 50% MNIEJ’. Mamy satysfakcję z niższej ceny, a sprzedawcom pomagamy pozbyć się produktów blisko upływu terminu ważności lub po prostu takich, które nie cieszą się zainteresowaniem.Ciekawą opcją są też karty klienta, które obecnie można wyrobić w wielu sklepach. Uprawniają one do otrzymywania specjalnych zniżek czy gratisów.

Jeśli chcemy oszczędzać musimy uzbroić się w cierpliwość, ale to się opłaca, bo możemy dokonać wymarzonych zakupów za niewielkie pieniądze. Intencją większości firm jest rozwój i tym samym większa sprzedaż i zadowolony klient, który na pewno wróci na kolejne zakupy. Stosowanie okresowych wyprzedaży czy promocji sprawia, że takie udane zakupy pozostają w naszej pamięci .