Porada

Czy kołderka obciążeniowa pomoże mojemu dziecku?Kołderka obciążeniowa nazywana również kołderką sensoryczną to narzędzie terapeutyczne wykorzystywane w terapii zaburzeń propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. To samo narzędzie terapeutyczne jest rekomendowane w przypadku bezsenności, depresji oraz stanów lękowych – tak u dzieci, jak i osób dorosłych. Jak działa kołderka sensoryczna? Kiedy warto po nią sięgnąć?


Działanie kołderki obciążeniowej

Kołderka obciążeniowa stymuluje czucie głębokie, w efekcie czego wycisza układ nerwowy. Wyciszenie układu nerwowego rozluźnia, relaksuje, redukuje napięcie i poprawia jakość snu. Jednak, aby kołdra sensoryczna działała prawidłowo niezbędny jest jej właściwy dobór. Na rynku dostępne są kołdry w różnych rozmiarach i o różnej wadze. Dobierając wagę kołderki stosownie do wagi użytkownika oraz wskazań terapeutycznych (w uzasadnionych przypadkach terapeuta może zalecić korzystanie z cięższej kołdry niż wskazywałaby na to masa ciała dziecka) mamy pewność, iż wywierany przez nią nacisk jest optymalny.

Dorośli, którzy mierzą się z nadmiernym stresem, nerwicą lub bezsennością korzystają z kołder sensorycznych przede wszystkim w trakcie snu. W przypadku dzieci rola kołderki obciążeniowej nie sprowadza się wyłącznie do przykrycia w nocy. Jej zadaniem jest pomoc dziecku w wyciszeniu się o każdej porze dnia. Należy przy tym pamiętać, że kołdra obciążeniowa praktycznie nigdy nie jest jedynym elementem terapii. Zazwyczaj wykorzystuje się ją dodatkowo, w połączeniu z innymi narzędziami terapeutycznymi z zakresu integracji sensorycznej.

Kiedy warto sięgnąć po kołdrę obciążeniową?

Kołdry sensoryczne znajdują szerokie zastosowanie w terapii. Rekomenduje się je w przypadku osób z autyzmem i zespołem Aspergera, szczególnie, jeśli pojawiają się zaburzenia snu. Nacisk wywierany przez kołdrę sensoryczną naśladuje techniki terapeutyczne wykorzystywane w terapii zaburzeń propriocepcji. To pozwala na stosowanie kołderek i koców z obciążeniem także w przypadku dzieci z ADHD. U dzieci z ADHD ciężar kołdry może ułatwić zasypianie i zmniejszyć nadaktywność dziecka w trakcie snu, co przełoży się na lepszą jakość snu i lepsze funkcjonowanie dziecka w trakcie dnia. Stosowanie kołderek sensorycznych jest również powszechnie w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI.

Kiedy nie należy korzystać z kołdry sensorycznej?

Kołderek sensorycznych nie poleca się:

  • w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia,
  • w przypadku osób zmagających się ze schorzeniami, takimi jak: obturacyjny bezdech śródsenny, astma, klaustrofobia, łamliwość kości, osteoporoza.