Porada

Czy kołderka obciążeniowa pomoże mojemu dziecku?



Czy kołderka obciążeniowa pomoże mojemu dziecku?

Kołderka obciążeniowa nazywana również kołderką sensoryczną to narzędzie terapeutyczne wykorzystywane w terapii zaburzeń propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. To samo narzędzie terapeutyczne jest rekomendowane w przypadku bezsenności, depresji oraz stanów lękowych – tak u dzieci, jak i osób dorosłych. Jak działa kołderka sensoryczna? Kiedy warto po nią sięgnąć?


Działanie kołderki obciążeniowej

Kołderka obciążeniowa stymuluje czucie głębokie, w efekcie czego wycisza układ nerwowy. Wyciszenie układu nerwowego rozluźnia, relaksuje, redukuje napięcie i poprawia jakość snu. Jednak, aby kołdra sensoryczna działała prawidłowo niezbędny jest jej właściwy dobór. Na rynku dostępne są kołdry w różnych rozmiarach i o różnej wadze. Dobierając wagę kołderki stosownie do wagi użytkownika oraz wskazań terapeutycznych (w uzasadnionych przypadkach terapeuta może zalecić korzystanie z cięższej kołdry niż wskazywałaby na to masa ciała dziecka) mamy pewność, iż wywierany przez nią nacisk jest optymalny.

Dorośli, którzy mierzą się z nadmiernym stresem, nerwicą lub bezsennością korzystają z kołder sensorycznych przede wszystkim w trakcie snu. W przypadku dzieci rola kołderki obciążeniowej nie sprowadza się wyłącznie do przykrycia w nocy. Jej zadaniem jest pomoc dziecku w wyciszeniu się o każdej porze dnia. Należy przy tym pamiętać, że kołdra obciążeniowa praktycznie nigdy nie jest jedynym elementem terapii. Zazwyczaj wykorzystuje się ją dodatkowo, w połączeniu z innymi narzędziami terapeutycznymi z zakresu integracji sensorycznej.

Kiedy warto sięgnąć po kołdrę obciążeniową?

Kołdry sensoryczne znajdują szerokie zastosowanie w terapii. Rekomenduje się je w przypadku osób z autyzmem i zespołem Aspergera, szczególnie, jeśli pojawiają się zaburzenia snu. Nacisk wywierany przez kołdrę sensoryczną naśladuje techniki terapeutyczne wykorzystywane w terapii zaburzeń propriocepcji. To pozwala na stosowanie kołderek i koców z obciążeniem także w przypadku dzieci z ADHD. U dzieci z ADHD ciężar kołdry może ułatwić zasypianie i zmniejszyć nadaktywność dziecka w trakcie snu, co przełoży się na lepszą jakość snu i lepsze funkcjonowanie dziecka w trakcie dnia. Stosowanie kołderek sensorycznych jest również powszechnie w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI.

Kiedy nie należy korzystać z kołdry sensorycznej?

Kołderek sensorycznych nie poleca się:

  • w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia,
  • w przypadku osób zmagających się ze schorzeniami, takimi jak: obturacyjny bezdech śródsenny, astma, klaustrofobia, łamliwość kości, osteoporoza.


Najnowsze porady i artykuły:

Weekend majowy to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Jest to pierwszy dłuższy weekend po zimie, co sprawia, że wiele osób planuje go z wyprzedzeniem, także rozszerzając urlop, aby móc wybrać się z partnerem lub całą rodziną na wycieczkę zagraniczną.

Woda jest życiodajnym płynem, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszego organizmu. Jednakże, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby mineralne kryje w sobie ta prosta substancja

W dzisiejszych czasach, łazienka to nie tylko miejsce czystości, ale również przestrzeń relaksu i odprężenia. Aby stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze,

W dzisiejszym artykule omówimy skutki negatywne nietrzymania moczu oraz najczęstsze przyczyny i skuteczne metody leczenia tej dolegliwości.

Napoje energetyczne od lat budzą wiele kontrowersji i dyskusji na temat ich wpływu na zdrowie człowieka

W okresie zimowym rośliny domowe wymagają szczególnej opieki, aby przetrwać niesprzyjające warunki atmosferyczne. W niniejszym artykule omówimy najlepsze praktyki dotyczące dbania o rośliny domowe na zimę

Whisky jest napojem, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów whisky, z różnych regionów i krajów, każda o swoim unikalnym smaku, aromacie i charakterze.

Szachy to nie tylko gra, to także historia, strategia i kultura. W tej obszernej analizie przyglądamy się historii szachów, ich ewolucji od starożytności po współczesność

7 największych kasyn na świecie, od kolosalnych kompleksów kasyno po rozległe centra rozrywki. Dowiedz się więcej o skali, ofercie i unikalnych cechach tych gigantów hazard.