Porada

Co musisz wiedzieć, zanim wykonasz tomografię komputerową u zwierzaka?



Co musisz wiedzieć, zanim wykonasz tomografię komputerową u zwierzaka?

Tomografia komputerowa jest badaniem, które znajduje coraz częstsze zastosowanie w diagnostyce weterynaryjnej. Dzisiaj praktycznie już w każdym większym mieście można znaleźć kliniki weterynaryjne, które dysponują nowoczesną pracownią tomograficzną. Co warto wiedzieć o tego typu badaniu tomografem? Czy jest ono bezpieczne dla naszych pupili? I kiedy warto je zrobić?


Kiedy warto zrobić swojemu pupilowi tomografię

Badanie tomografem weterynaryjnym jest jednym z najnowocześniejszych form diagnostyki obrazowej. Stanowi ono o wiele dokładniejszą alternatywę dla badania USG czy tradycyjnego zdjęcia rentgenowskiego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tomograf weterynaryjny daje o wiele szersze spektrum informacji. Otrzymany obraz jest zazwyczaj trójwymiarowy i przedstawia nie tylko tkanki i kości, ale także układ krwionośny. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne rozpoznanie urazów, zmian czy schorzeń. Kiedy zaleca się przeprowadzenie tomografii weterynaryjnej?

Tomografia weterynaryjna jest zazwyczaj wykonywana przy:

  • nagłych urazach z podejrzeniem obrażeń wewnętrznych
  • chorobach zwyrodnieniowych
  • schorzeniach układu ruchu
  • chorobach neurologicznych
  • padaczce o nieokreślonym podłożu
  • chorobach nowotworowych
  • ustaleniu zakresu planowanej operacji czy zabiegu

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej zwierzaka?

tomograf-weterynaryjny.jpg

Przeciwwskazania do tomografii weterynaryjnej

Tomograf weterynaryjny wykorzystuje w czasie badania promieniowanie rentgenowskie, dlatego najważniejszym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest przede wszystkim ciąża. Przy czym należy pamiętać o tym, że tomografia komputerowa psa czy kota, wymaga z reguły anestezji, czyli podania narkozy. Dlatego zwierzęta, które są wrażliwe na narkozę lub ze względu na swój stan ogólny nie powinny jej dostać, także nie będą mogły zostać poddane tomografii. O tym, na ile ważne jest badanie i czy w razie istniejących wątpliwości, stan naszego czworonoga pozwala na jego wykonanie, decyduje weterynarz.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie zwierzaka do tomografii obejmuje przede wszystkim dopilnowanie, aby był na czczo przynajmniej na 8 godzin przed wykonaniem badania. Wodę ostatni raz możemy mu podać na około 2 godziny przed tomografią. Jeśli badanie ma być przeprowadzone z kontrastem, trzeba wcześniej zrobić swojemu pupilowi badanie na stężenie kreatyniny w surowicy krwi. Ma ono na celu sprawdzenie czynności nerek. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, należy zrezygnować z kontrastu.


Najnowsze porady i artykuły:

Weekend majowy to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Jest to pierwszy dłuższy weekend po zimie, co sprawia, że wiele osób planuje go z wyprzedzeniem, także rozszerzając urlop, aby móc wybrać się z partnerem lub całą rodziną na wycieczkę zagraniczną.

Woda jest życiodajnym płynem, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszego organizmu. Jednakże, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby mineralne kryje w sobie ta prosta substancja

W dzisiejszych czasach, łazienka to nie tylko miejsce czystości, ale również przestrzeń relaksu i odprężenia. Aby stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze,

W dzisiejszym artykule omówimy skutki negatywne nietrzymania moczu oraz najczęstsze przyczyny i skuteczne metody leczenia tej dolegliwości.

Napoje energetyczne od lat budzą wiele kontrowersji i dyskusji na temat ich wpływu na zdrowie człowieka

W okresie zimowym rośliny domowe wymagają szczególnej opieki, aby przetrwać niesprzyjające warunki atmosferyczne. W niniejszym artykule omówimy najlepsze praktyki dotyczące dbania o rośliny domowe na zimę

Whisky jest napojem, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów whisky, z różnych regionów i krajów, każda o swoim unikalnym smaku, aromacie i charakterze.

Szachy to nie tylko gra, to także historia, strategia i kultura. W tej obszernej analizie przyglądamy się historii szachów, ich ewolucji od starożytności po współczesność

7 największych kasyn na świecie, od kolosalnych kompleksów kasyno po rozległe centra rozrywki. Dowiedz się więcej o skali, ofercie i unikalnych cechach tych gigantów hazard.