Porada

Bezpieczeństwo podróży samochodem - co musisz sprawdzić na dłuższą podróżBezpieczeństwo podróży samochodem

Prężnie rozwijającym się sektorem gospodarki w ostatnich latach okazuje się być rynek części samochodowych. Pośrednim czynnikiem oddziałującym na wartość rynku samochodowego jest kurs walut, odgrywający znaczenie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zamiennikami sprowadzanymi do kraju. Wysokie obroty ze sprzedaży części zamiennych doprowadziły do sytuacji, w której monopol na rynku ich dystrybucji osiągnęły duże firmy samochodowe. W swoich działaniach dążą do wyeliminowania z handlu konkurentów mających w ofercie zastrzeżone części samochodowe. Niezależnie jednak od sporów toczących się na szczeblu parlamentarnym miliony polskich kierowców i tak muszą co roku zatroszczyć się o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je okresowym kontrolom.

Do pierwszego etapu kontroli w stacji diagnostycznej zalicza się sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Następnym ważnym krokiem jest badanie systemu oświetleniowego. Sprawdza się, poprawność działania takich elementów jak kierunkowskazy, a nawet każda, niezbędna lampy np. reflektory, światła stopu. Ścisłej kontroli poddawany jest również system hamulcowy, jako jeden z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia. Hamulce w każdym momencie muszą być w pełni sprawne, a kierowca nieustannie panować musi nad pojazdem. Biorąc pod uwagę fakt, że klocki i tarcze hamulcowe zużywają się w szybkim tempie ich okresowa wymiana ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Nie należy przy tym zapominać o niezbędnym elemencie, jakim są łożyska koła, turbosprężarka czy amortyzatory, które stanowią ważne składowe części zawieszenia, czyli części samochodowe tłumiące drgania. Wykonujący kontrolę pojazdu mechanik powinien sprawdzić także wahacz zawieszenia i przeguby, o którego uszkodzeniu świadczyć mogą niepokojące odgłosy, stukania pojawiające się podczas ruszania czy manewrów na drodze. Nie należy wykluczać, że przyczyną tego typu odgłosów może w rezultacie okazać się też np. wybita poduszka silnika. Jeśli chodzi o regularną wymianę to należy przede wszystkim pamiętać o takich elementach jak filtry oleju zapewniający skuteczną ochronę antykorozyjną silnika. Zgodnie z opinią ekspertów filtr ten wymieniać należy w trakcie każdorazowej zmiany oleju. Lepszej ochronie silnika służy oprócz tego filtry powietrza lub filtry paliwa, jego najważniejszym zadaniem jest zatrzymywanie ewentualnych zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania.

Zmniejszenie mocy silnika i związane z nim większe zużycie paliwa może być spowodowane właśnie związanymi z nimi usterkami. Niepokoić może również znacznie wolniejsze wchodzenie na obroty, szczególnie jeżeli wcześniej nie tego typu problemami, w takiej sytuacji najlepiej sprawdzić przepływomierze lub przewód zapłonowy, które mogą być powodem kłopotów. Samo uruchomienie silnika może być utrudnione w związku z usterką, jakiej ulec mógł akumulator, zawór EGR lub świece zapłonowe i świece żarowe, a w poważniejszych przypadkach pompy paliwa. Nie mniejsze znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu ma stan w jakim znajduje się rozrząd, doprowadzający ładunek do silnika i pomagający usunąć spaliny. Tu zwrócić uwagę należy na poszczególne części składowe: prowadnice, rolki, napinacze i sam pasek rozrządu, narażony na ciągłe tarcia i naprężenia.