Porada

5 powodów, dla których warto kupować leki wyłącznie w aptekachKiedy chcemy kupić bluzkę czy sukienkę - idziemy do sklepu odzieżowego. Jeśli poszukujemy świeżych owoców i warzyw - kierujemy się do sklepu spożywczego. Oczywistym jest więc fakt, że aby kupić leki należy wybrać się do apteki. Dlaczego jest to najwłaściwsze miejsce do nabywania leków? Odpowiadamy.


Dlaczego lepiej kupować leki w aptece, a nie w supermarkecie?

Wybrane leki dostępne bez recepty można kupić nie tylko w apteka Bydgoszcz. Dostępne są także w tzw. placówkach obrotu pozaaptecznego, takich jak m.in. sklepy spożywcze, supermarkety i kioski. Zdecydowanie lepiej wybrać się jednak do profesjonalnej placówki aptecznej.

  • Kupując leki w aptece masz pewność właściwego ich przechowywania

Warunki przechowywania leków w aptece są stale monitorowane przez farmaceutów. Każdego dnia sprawdza się i zapisuje temperatury z pomieszczeń aptecznych i lodówek. Weryfikuje się też poziom wilgotności. W przypadku supermarketów, nie wiadomo dokładnie, w jakich warunkach przechowywane są leki. Mogą być narażone np. na działanie zbyt wysokich temperatur, co może niekorzystnie wpływać na ich jakość.

  • Apteki zobowiązane są do zatrudniania wykwalifikowanej obsady

Praca w aptece wymaga odpowiedniego wykształcenia i wiedzy z zakresu takich dziedzin nauki jak m.in. anatomia, farmakoterapia czy toksykologia. Farmaceuta ma ciągły kontakt z różnego rodzaju lekami, a oprócz ich sprzedaży, zajmuje się też sporządzaniem, wytwarzaniem i wydawaniem produktów leczniczych.

  •  W aptece uzyskasz fachową informację i poradę na temat przyjmowania danego leku

Nawet w przypadku leków bez recepty, ich niekontrolowane spożycie czy połączenie z innymi substancjami może wiązać się z ryzykiem występowania działań niepożądanych, a nawet silnego zatrucia. Kupowanie leków w aptece to możliwość uzyskania profesjonalnej informacji i porady z zakresu właściwości i bezpieczeństwa stosowania kupowanych produktów.

  • Apteki ustawicznie monitorują komunikaty dotyczące jakości produktów leczniczych

Farmaceuci codziennie sprawdzają komunikaty wydawane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W supermarkecie nikt nie ma takiego obowiązku, a często zdarzają się wycofania danych partii leku z różnych powodów. W aptece wadliwa seria natychmiast jest odpowiednio zabezpieczana i wykluczana z obiegu.

  • Nabywając lek w aptece masz największą gwarancję otrzymania produktu niesfałszowanego

Fałszowanie leków i nielegalny obrót nimi to problem, który wciąż narasta i to w skali światowej. Nie dalej jak rok temu apteki włączyły się w proces tzw. dyrektywy fałszywkowej. Jej głównym celem jest zabezpieczanie legalnych kanałów dystrybucji leków m.in. poprzez dokładne weryfikowanie autentyczności danych produktów leczniczych.