Wybrane leki dostępne bez recepty można kupić nie tylko w apteka Bydgoszcz. Dostępne są także w tzw. placówkach obrotu pozaaptecznego, takich jak m.in. sklepy spożywcze, supermarkety i kioski. Zdecydowanie lepiej wybrać się jednak do profesjonalnej placówki aptecznej.
Warunki przechowywania leków w aptece są stale monitorowane przez farmaceutów. Każdego dnia sprawdza się i zapisuje temperatury z pomieszczeń aptecznych i lodówek. Weryfikuje się też poziom wilgotności. W przypadku supermarketów, nie wiadomo dokładnie, w jakich warunkach przechowywane są leki. Mogą być narażone np. na działanie zbyt wysokich temperatur, co może niekorzystnie wpływać na ich jakość.
Praca w aptece wymaga odpowiedniego wykształcenia i wiedzy z zakresu takich dziedzin nauki jak m.in. anatomia, farmakoterapia czy toksykologia. Farmaceuta ma ciągły kontakt z różnego rodzaju lekami, a oprócz ich sprzedaży, zajmuje się też sporządzaniem, wytwarzaniem i wydawaniem produktów leczniczych.
Nawet w przypadku leków bez recepty, ich niekontrolowane spożycie czy połączenie z innymi substancjami może wiązać się z ryzykiem występowania działań niepożądanych, a nawet silnego zatrucia. Kupowanie leków w aptece to możliwość uzyskania profesjonalnej informacji i porady z zakresu właściwości i bezpieczeństwa stosowania kupowanych produktów.
Farmaceuci codziennie sprawdzają komunikaty wydawane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W supermarkecie nikt nie ma takiego obowiązku, a często zdarzają się wycofania danych partii leku z różnych powodów. W aptece wadliwa seria natychmiast jest odpowiednio zabezpieczana i wykluczana z obiegu.
Fałszowanie leków i nielegalny obrót nimi to problem, który wciąż narasta i to w skali światowej. Nie dalej jak rok temu apteki włączyły się w proces tzw. dyrektywy fałszywkowej. Jej głównym celem jest zabezpieczanie legalnych kanałów dystrybucji leków m.in. poprzez dokładne weryfikowanie autentyczności danych produktów leczniczych.