Porada

Mieszkanie z pomysłem - oświetlenie w salonieGdy już urządzimy nasze wymarzone wnętrze, wystarczy postawić przysłowiową kropkę nad „i” – nabyć odpowiednie oświetlenie. Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze lampki nocnej, lampy stojącej, kinkietów, plafonów i żyrandoli? Oczywiście należy kupić te produkty, które nam się podobają i pasują do stylu wnętrza, ale nie zapominajmy także o dobrej jakości i walorach praktycznych.


Prawidłowo dobrane oświetlenie podkreśli nastrój wnętrza i będzie stanowić wspaniałą dekoracje mieszkania. W salonie zadbajmy o to, by oświetlenie było niebanalne, a także aby było tu kilka źródeł światła. Dzięki temu pomieszczenie będzie zawsze odpowiednio oświetlone, zarówno gdy urządzimy uroczystą kolację lub imprezę rodzinną, jak i gdy zechcemy odpocząć na kanapie z książką w ręku lub obejrzeć telewizję. Powinien tu znaleźć się więc żyrandol o dużej mocy (a jeśli salon jest duży, to dwa lub trzy żyrandole). Nad stołem możemy zainstalować także dodatkowe źródło oświetlenia, takie jak wisząca lampa. Przy wieczornej herbacie i pogawędkach ze znajomymi wystarczy słabsze światło, którego dostarczy nam stylowa lampa stojąca wyposażona w jedną lub dwie żarówki. Wieczory spędzone z ulubioną lekturą w ręku umili punktowe światło lampy stołowej lub kinkietu, które wprowadzi miłą i przytulną atmosferę. Wystarczy ono w zupełności także do oglądania telewizji.

Równie ważna, co walory praktyczne, jest estetyka oświetlenia. Przy jego wyborze kierujmy się przede wszystkim własnych gustem, ale w ramach rozsądku. Wielkie i ciężkie kryształowe żyrandole nie uczynią z 15-metrowego salonu pałacu, a wręcz przeciwnie – przytłoczą wnętrze i będą wyglądać karykaturalnie. Wybierzmy raczej niewielką lampę o prostej formie z niewielką liczbą świecidełek. Starajmy się być konsekwentni: jeśli zdecydowaliśmy się urządzić salon w stylu kolonialnym, nie kupujmy aluminiowej listwy z diodami LED. Oczywiście łącząc różne style w jednym wnętrzu, możemy osiągnąć świetny efekt, ale wymaga to prawdziwych designerskich zdolności. Oświetlenie jest także nie mniej istotne w pozostałych pomieszczeniach w domu, ale o tym przeczytacie w kolejnym artykule, w którym pokażemy różne aranżacje sypialni za pomocą światła.