Porada

Kiedy potrzebne jest odtrucie alkoholowe?Kiedy potrzebne jest odtrucie alkoholowe?


Odtrucie alkoholowe dla wielu osób uzależnionych stanowi pierwszy krok na drodze do trzeźwości i długotrwałej (stałej) abstynencji. Potrzebne jest wówczas, gdy chory pragnie przerwać ciąg alkoholowy w bezpieczny i skuteczny sposób. Dzięki detoksykacji alkoholowej możliwe staje się usunięcie toksyn poalkoholowych z organizmu, przyspieszenie procesu trawienia etanolu, wzmocnienie organizmu (pod względem fizycznym i psychicznym) oraz wyrównanie poziomu gospodarki wodno-elektrolitowej ustroju. Okoliczności, w których można wykonać wymieniony zabieg, jest jednak o wiele więcej. W niektórych przypadkach z jego możliwości skorzystać mogą nawet osoby nieuzależnione.

Dlaczego odtrucie alkoholowe uznawane jest przez specjalistów za jeden z najważniejszych elementów terapii alkoholizmu? Otóż umożliwia przede wszystkim bezpieczne i skuteczne odstawienie substancji odurzającej. Bez rezygnacji ze spożywania alkoholu etylowego nie można mówić o efektywnej terapii uzależnienia od alkoholu. Trafiając pod opiekę specjalistów, chory zostaje pozbawiony możliwości spożycia alkoholu aż do całkowitego wytrzeźwienia. Odtruwanie organizmu zalecane jest zarówno uzależnionym, którzy zmagają się ze skutkami długotrwałego spożywania etanolu, jak i osobom po jednorazowym nadużyciu alkoholu, np. podczas spotkania towarzyskiego. Po zakrapianej imprezie często zmagamy się bowiem z syndromem dnia poprzedniego (kacem), którego objawy można ograniczyć z zastosowaniem kroplówek odtruwających.

Na czym polega odtrucie alkoholowe? – oczyszczenie organizmu z toksyn i leczenie alkoholizmu w Centrum Medycznym Galmedic

Odtrucie alkoholowe polecane jest większości pacjentów jako pierwszy etap leczenia uzależnienia. Gdy pytają oni o to, od czego rozpocząć terapię, specjaliści są zgodni. Odtruwanie organizmu polega na przerwaniu ciągu alkoholowego, uzupełnieniu niedoborów elektrolitów i substancji odżywczych w organizmie oraz przyspieszeniu procesu metabolizmu alkoholu. Oznacza to, że na detoksykację poalkoholową może zgłosić się nawet ta osoba, która nadal pozostaje pod wpływem substancji odurzającej. Nie trzeba zatem samodzielnie podejmować prób przerwania ciągu alkoholowego.

Po przywróceniu równowagi organizmowi chorym proponuje się udział w psychoterapii. Zwykle ma ona formę indywidualnych spotkań z psychoterapeutą, psychologiem lub psychiatrą. Niektórzy korzystają ponadto z możliwości terapeutycznych spotkań grupowych, w tym również meetingów grup Anonimowych Alkoholików (AA). Skuteczny detoks alkoholowy stosowany jest również przed awersyjnymi metodami wspomagającymi proces leczenia alkoholizmu. Przykładowo, wszycie wszywki alkoholowej wymaga przynajmniej 24-godzinnej abstynencji pacjenta. Cel ten osiągnie on bez większych trudności pod kontrolą i ze wsparciem specjalistów podczas profesjonalnego odtrucia alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic.

Czy profesjonalne odtrucie alkoholowe pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego?


odtrucie alkoholowe

Podstawową sytuacją, w jakiej potrzebne jest odtrucie alkoholowe, jest zatrucie alkoholem etylowym w wyniku spożycia nadmiernej jego ilości. Wynika ona zwykle z nałogu alkoholowego, podczas którego osoba uzależniona nie ma kontroli nad ilością i częstotliwością wypijanych dawek alkoholu. Trwa ona w długotrwałych ciągach alkoholowych, stopniowo wyniszczając własny organizm. Szkodliwy wpływ alkoholu na ustrój człowieka został naukowo udowodniony. Toksyny zawarte w etanolu upośledzają prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich organów i układów. Mowa tu przede wszystkim o ludzkiej wątrobie, trzustce, nerkach, żołądku, sercu oraz mózgu. Substancja odurzająca szkodliwie wpływa na funkcjonowanie całego układu nerwowego, wywołując liczne zaburzenia neurologiczne. By zapobiec ich rozwojowi, konieczne jest zaprzestanie spożywania alkoholu oraz szybkie oczyszczenie organizmu.

Proces odstawienia alkoholu etylowego nie jest jednak prosty, zwłaszcza dla osób w zaawansowanych fazach rozwoju choroby alkoholowej. W stadium przewlekłym i krytycznym alkoholizmu zmagają się one z trudnymi do przerwania ciągami alkoholowymi. Piją, by nie odczuwać objawów abstynencyjnych, czyli popularnego głodu alkoholowego. Pod opieką specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic odtrucie organizmu i odstawienie alkoholu przebiega w sposób kontrolowany. Pacjent znajduje się pod ścisłą kontrolą lekarza i przedstawicieli personelu pielęgniarskiego, którzy stale monitorują i kontrolują jego stan. Dzięki temu mogą w szybki sposób odpowiadać na aktualne potrzeby zdrowotne chorego. Tym samym zapobiegają rozwojowi Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego.

Kwalifikacja osoby uzależnionej do detoksu alkoholowego

Przeprowadzanie odtrucia alkoholowego w specjalistycznej placówce leczenia uzależnień gwarantuje pacjentowi bezpieczeństwo. Oczyszczanie organizmu z toksyn odbywa się po konsultacji i kwalifikacji chorego do zabiegu. Dzięki temu lekarz poznaje potrzeby i oczekiwania każdego uzależnionego. Dowiaduje się, z jakimi objawami odstawiennymi zmaga się chory, na jakim etapie uzależnienia się znajduje oraz czy podejmował dotychczas próby leczenia nałogu. Zależnie od stanu pacjenta, specjalista zleca różnorodne kroplówki witaminowe, które stanowią najskuteczniejszą formę suplementacji substancji odżywczych.

Gdy nie wiesz, czy potrzebne Ci odtrucie alkoholowe, Kraków oferuje pomoc specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic. Profesjonalna kwalifikacja do detoksykacji przebiega w komfortowej i dyskretnej atmosferze – dowiedz się więcej: https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.

Farmakoterapia a Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Trzeźwiejący organizm osoby uzależnionej odczuwa brak toksyn pochodzących z alkoholu. Nie jest to jednak przyjemne doznanie. Chory zmaga się wówczas z objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, potocznie zwanego głodem alkoholowym. By zatrucie alkoholowe nie przekształciło się w stan bezpośrednio zagrażający życiu i zdrowiu osoby uzależnionej, konieczne staje się włączenie leczenia farmakologicznego podczas odtrucia alkoholowego. Zabieg ten jest potrzebny zatem wówczas, gdy objawy odstawienne są na tyle silne i nieprzyjemne, że mogą spowodować powrót do picia – czyli nawrót choroby alkoholowej.

Wśród dolegliwości odczuwanych przez nałogowców po gwałtownym odstawieniu alkoholu etylowego wymienia się przede wszystkim ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, ból brzucha, nadmierną potliwość, kołatanie serca, brak apetytu, wahania nastroju, zaburzenia neurologiczne, łącznie z napadami drgawek i utratą świadomości. Bez pomocy specjalistów chory zwykle sięga po kolejne dawki alkoholu etylowego, by szybko i skutecznie złagodzić wymienione objawy odstawienia. W ten sposób wpada jednak w mechanizm błędnego koła. Nie pokonuje własnego uzależnienia, a wręcz przeciwnie – powoduje, że choroba ciągle nawraca. Kompleksowy i skuteczny detoks poalkoholowy radzi sobie również z nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego. Po zauważeniu pierwszych dolegliwości lub ich zwiastunów lekarz zleca pacjentowi podanie leków przeciwbólowych, leków uspokajających, przeciwwymiotnych i/lub nasennych. Zwykle podaje się je drogą dożylną lub domięśniową, przyspieszając proces ich wchłaniania.

Ile trwa odtrucie alkoholowe w ośrodku leczenia uzależnień?

Czas trwania odtrucia po alkoholu zależy przede wszystkim od wyjściowego stanu zdrowia pacjenta oraz stopnia jego uzależnienia. Indywidualny plan terapeutyczny ustala się z chorym już na etapie jego kwalifikacji do wykonania zabiegu. Podczas odtruwania alkoholowego podaje się dożylną suplementację witaminową. Infuzja substancji odżywczych do krwiobiegu pacjenta trwa zwykle kilkadziesiąt minut. Wówczas przyspiesza się proces trzeźwienia uzależnionego, oczyszczając jego organizm z alkoholu i toksyn poalkoholowych. Zwykle już w tym momencie chory może odczuć pierwsze nieprzyjemne objawy odstawienne. Brak szkodliwych substancji odczuwany w postaci głodu alkoholowego niweluje się następnie z użyciem farmakoterapii. Ten etap odtrucia alkoholowego może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. U niektórych uzależnionych objawy abstynencyjne mogą bowiem przybierać na sile nawet mimo zastosowanego leczenia. Ich ogólny stan zdrowia oraz bezpieczeństwo wymaga wówczas złożonych działań leczniczych.

Usuwanie toksyn pochodzących z alkoholu etylowego trwa zwykle kilka godzin. Proces odtrucia alkoholowego jest zatem długotrwały. Z tego względu nie zaleca się jego przeprowadzania samodzielnie w warunkach domowych. Długotrwałe spożywanie alkoholu wywołuje szereg zmian metabolicznych i biochemicznych, które zwykle uwidaczniają się dopiero na etapie detoksykacji. Brak opieki wykwalifikowanego personelu medycznego może skazać pacjenta na porażkę terapeutyczną, a nawet zagrożenie życia. Biorąc pod uwagę, jak przebiega detoks alkoholowy w ośrodku terapii uzależnień, nie należy martwić się ewentualnymi powikłaniami.


Najnowsze porady i artykuły:

Napój Ayran to tradycyjny napój spożywany od wieków głównie w krajach Bliskiego Wschodu, takich jak Turcja, Armenia i Iran.

Imię Weronika ma swoje korzenie w łacinie i grece, wywodzi się od słowa "vera", oznaczającego "prawda" lub "wiara".

W pulsującym sercu cyfrowego królestwa, gdzie wirtualne i namacalne przeplatają się, Alex został uwikłany w kuszącą sieć zakładów sportowych online.

Podlewanie roślin doniczkowych to jedna z podstawowych czynności w dbaniu o ich zdrowie i dobrą kondycję.

Imię Maciej, noszone przez wiele osób na całym świecie, kryje w sobie zarówno bogactwo historii, jak i wyjątkowe cechy osobowości.

Imię Seweryn, noszone przez wiele osób na całym świecie, kryje w sobie bogactwo historii i symboliki.

Imię Ada nosi ze sobą bogatą historię i symbolikę, która wpływa na życie jego nosiciela. W niniejszym artykule zgłębimy różne aspekty tego imienia,

Biuro księgowe Katowice oraz biuro rachunkowe Katowice to kluczowe punkty wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenie tego dynamicznie rozwijającego się miasta. Wybór profesjonalnej firmy zajmującej się księgowością i rachunkowością

Lubaczów jest miastem na Podkarpaciu, które znajduje się bardzo blisko granicy z Ukrainą. To niewielkie miasto liczące niecałe 12 tysięcy mieszkańców. Posiada jednak bardzo bogatą historię, a pierwsze informacje na jego temat pojawiły się już w 1204 roku.