Porada

Czy bilet TLK trzeba drukować? Czy można pokazać bilet na telefonie?Czy bilet TLK trzeba drukować? Czy można pokazać bilet na telefonie?

Kupowanie biletów online to coraz popularniejsza forma rezerwowania przejazdów kolejowych. Niektórzy pasażerowie mogą się jednak zastanawiać, czy w takiej sytuacji potrzebne jest drukowanie biletu i przedstawienie go kontrolerowi w fizycznej formie. Czy zamiast tego można pokazać bilet na telefonie?


Czy bilety TLK trzeba drukować?

Pasażerowie nie mają obowiązku drukowania biletów na przejazdy pociągami TLK. Elektroniczna wersja jest zupełnie wystarczająca – podczas rezerwacji możemy pobrać plik PDF z kodem, który podczas podróży jest skanowany przez konduktora. Aktualnie kontrolerzy na wszystkich kursach dysponują urządzeniami elektronicznymi pozwalającymi na sprawdzanie kodów, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, by całkowicie zrezygnować z drukowania. Dzięki temu można w pełni cieszyć się podróżą bez pilnowania papierowego biletu. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których nadal może być to dobre rozwiązanie.

W jakich sytuacjach drukowanie biletu może być wymagane?

Do pewnego czasu wymóg drukowania biletów wciąż obowiązywał kursy międzynarodowe, a także bilety z miejscem w wagonie sypialnym. Obecnie również i te wymagania zostały zniesione. Według regulaminów niezależnie od szczegółów przejazdu w zupełności wystarczy mieć przy sobie bilet w formie elektronicznej. Nadal jednak skanowanie kodu QR od PKP za granicą może przysporzyć pewnych problemów. Z tego względu czasami warto „na wszelki wypadek” wyposażyć się w papierowy bilet – zwłaszcza gdy korzystamy ze specjalnych przedziałów, np. z wagonów sypialnych.

Ponadto wydrukowanie biletu może być przydatne na dłuższych trasach, ponieważ przy kilkugodzinnym przejeździe trzeba wziąć pod uwagę możliwość rozładowania się telefonu lub innego urządzenia. W takiej sytuacji nie będziemy mogli pokazać biletu, co może wiązać się z różnymi konsekwencjami. Warto o tym pamiętać zwłaszcza właśnie w przypadku TLK – w składach obsługiwanych przez tego przewoźnika zwykle nie znajdziemy gniazdek do ładowania.

Gdzie można zapisać bilet elektroniczny?

Regulaminy PKP i TLK nie określają w konkretny sposób, na jakim urządzeniu powinien znaleźć się bilet. Najważniejszą kwestią jest czytelność biletu – ekran musi być na tyle jasny, by umożliwiać bezproblemowe skanowanie z użyciem sprzętów wykorzystywanych przez kontrolerów. Może być to zatem smartfon, tablet czy nawet laptop. Jeśli z kolei chodzi o format pliku, bilety PKP są przesyłane jako dokumenty PDF, ale nie muszą być koniecznie pokazywane w tej samej formie. Zamiast tego można np. zapisać je w formie zrzutu ekranu, pamiętając, by uwzględnić zarówno kod, jak i szczegóły biletu (trasę, godzinę odjazdu, wybrane miejsca, dane podróżnego i ewentualne informacje o zniżkach).

O czym jeszcze pamiętać, kupując bilety TLK?

Przy kupowaniu biletów TLK należy zwrócić uwagę na dostępne zniżki i promocje. Spora część pasażerów może skorzystać z ulg ustawowych, które dotyczą m.in. studentów, uczniów, emerytów czy osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Do tego warto regularnie sprawdzać specjalne oferty TLK – z ich wykorzystaniem można znacznie zmniejszyć cenę biletu. Jeśli udajesz się w dłuższą podróż, dobrym pomysłem będzie zweryfikowanie, czy dany skład zawiera wagony restauracyjne lub sypialne. W przypadku TLK są one jednak rzadkością – z tego względu potrzebne jest odpowiednie przygotowanie do jazdy, np. spakowanie stoperów do uszu czy przygotowanie jedzenia na drogę.

Gdzie kupować bilety na połączenia kolejowe?

Najwygodniejszym sposobem, by kupić bilety TLK, jest skorzystanie ze specjalnych wyszukiwarek – takich jak portal EuroPodróże. Dzięki temu można łatwo i szybko znaleźć odpowiedni kurs, a także od razu zarezerwować przejazd na wybranej trasie. Strona umożliwia ponadto wyszukiwanie noclegów, co pozwala na zaplanowanie całej podróży w jednym miejscu. Przy kupowaniu biletu otrzymujemy również do razu informację o dostępnych zniżkach czy promocjach. Tak zakupiony bilet można zapisać na dowolnym urządzeniu mobilnym – przypominamy, że w zdecydowanej większości przypadków nie ma potrzeby drukowania biletu.


Najnowsze porady i artykuły:

Czy polskie stadiony warto odwiedzić? Jest tu trochę obiektów z długą historią i wiele nowoczesnych.

Współczesne biuro to nie tylko miejsce pracy, ale przestrzeń, która za pomocą zaawansowanych technologii i innowacyjnych rozwiązań umożliwia zwiększenie efektywności i komfortu pracowników.

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie korporacyjnym, efektywne zarządzanie czasem i organizacja dokumentów to klucz do sukcesu.

Podróżowanie pociągami może być nie tylko wygodne, ale także ekonomiczne. W naszym artykule omówimy najlepsze

Tatuaże od dawna są częścią ludzkiej kultury i wyrazem indywidualności. Niemniej jednak, w niektórych krajach wciąż istnieją społeczne i

Tatuaż henna, znany również jako mehendi, to starożytna praktyka zdobienia ciała, która ma bogate historyczne i kulturowe korzenie.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą przepisem na wyjątkowe masło czosnkowe, które możesz łatwo przygotować w swojej kuchni

Pokrzywa, znana również jako Urtica dioica, to roślina o wielu właściwościach leczniczych,

Naturalne barwniki spożywcze odgrywają kluczową rolę w przemyśle spożywczym, zapewniając nie tylko estetyczny wygląd produktów,