Pierwsze wzmianki o Szczebrzeszynie pochodzą z 1352 roku. Szczebrzeszyńskie kościoły rzymskokatolickie założył w 1394 r. Dymitr Górajski: kościół św. Mikołaja, a w 1398 r. kościół św. Pierwsza cerkiew w Szczebrzeszynie istniała najprawdopodobniej już w 1352 roku. Pierwsza wzmianka o Żydach pochodzi z 1507 r. Szczebrzeszyn jest jedynym nie stołecznym miastem powiatu zamojskiego, które nie zostało pozbawione praw miejskich w latach 1868-1869. Centrum miasta składa się z prostokątnego rynku, którego naroża skierowane są na północ, południe, wschód i zachód, a jego południowo-wschodnią częścią przebiega szlak handlowy Zamość-Zwierzyniec. W centrum rynku znajduje się ratusz, kościoły rzymskokatolickie przy szlaku handlowym, cerkiew na zachodzie i synagoga w pobliżu.
Pierwsze mieszkania w Szczebrzeszynie były drewniane. W XVII wieku jedynymi kamiennymi budynkami były budynki sakralne: kościoły, synagoga i zamek. W 1860 r. z 466 domów tylko 31 było kamiennych. W 1888 r. w mieście znajdowało się 448 domów, w tym 54 kamienne. Mieszkańcy zajmowali się handlem, rolnictwem i pracami fabrycznymi. Teren rynku otoczony był domami arkadowymi z elewacjami frontowymi. Drewniana architektura poza rynkiem miejskim składała się z budynków, które były praktycznie identyczne jak wiejskie mieszkania chłopskie. Obecnie przy ulicach Klukowskiego i Cmentarnej nadal można znaleźć konkretne obiekty pochodzące z okresu międzywojennego.
Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!
Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!