Jest to jedno z najstarszych miast uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku, gdyż właściwości lecznicze wód mineralnych w okolicach Szczawna znane są już od XVI wieku. Dobroczynny wpływ wód na organizm człowieka był znany znacznie wcześniej, ale dopiero postęp w nauce, zwłaszcza nauk medycznych, zwiększył zainteresowanie tym zjawiskiem wśród sądów orzekających. Szczególne znaczenie w rozwoju systematycznych badań naturalnych materiałów leczniczych miał lekarz i doktor dworski w Hochberg, Caspar Schwenckfeldt. Przyjechał do Jeleniej Góry, gdzie praktykował i prowadził badania nad roślinami i minerałami. Jego liczne badania naukowe stały się podstawą wielu wczesnych zabiegów balneologicznych. Jego praca dyplomowa "Hirschbergischen Bades Warmen", napisana w 1605 roku o gorących źródłach w regionie Jeleniej Góry, dała cenny wgląd nawet przyszłym inwestorom uzdrowisk. Pierwsze sanatorium w Szczawnie zostało otwarte w 1815 roku.
W krótkim czasie w powstającym kurorcie wybudowano i wyposażono wiele obiektów. Zgodnie z modą i standardami dnia, które były widoczne w ekskluzywnych kurortach Szwajcarii, Prus i Cesarstwa Austro-Węgierskiego, wiele z obiektów towarzyszących pojawiło się również w Szczawnie, gdzie znajdowały się kawiarnie, restauracje, pompownia wody mineralnej, teatr, sala koncertowa i parki z alejkami spacerowymi. Ostateczny kształt uzdrowiska uzyskano pod koniec XIX i na początku XX wieku. Wiele starszych budynków zachowało się do dziś w doskonałej kondycji, nawet zbudowany w 1896 roku Teatr Zdrojowy, w którym do dziś odbywają się festiwale, koncerty i spektakle w przepięknie urządzonych wnętrzach. Wizyta w stylowo urządzonej herbaciarni wprowadza każdego gościa w atmosferę eleganckiej minionej epoki.
Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!
Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!