Szczawnica leży w przygranicznym mieście sąsiadującym ze Słowacją, liczącym 7 500 mieszkańców. Położony jest w jednym z najpiękniejszych zakątków południowej Polski, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego na wysokości 430 - 550 m n.p.m.
Miasto rozwijało się w malowniczej dolinie Grajcarek, prawobrzeżnym dopływie Dunajca. Początki Szczawnicy sięgają XV wieku, a powodem jej rozwoju było wykorzystanie w XIX wieku kwaśnych źródeł wody mineralnej. Od tego czasu wieś górska przekształciła się w jedno z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych polskich uzdrowisk. Szczawnica to uzdrowisko, które dzięki swojemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych specjalizuje się w leczeniu dróg oddechowych, pokarmowych i moczowych, a w ostatnim czasie chorób narządów ruchu. Zakład Przyrodoleczniczy i Inhalatoria, wyposażone w unikatowe komory pneumatyczne służące leczeniu chorób płuc i solanki, w których odbywają się inhalacje skuteczne przy leczeniu osób chorych na astmę oskrzelową.
Szczawnica głęboko troszczy się o rozwój turystyki, sportu i wypoczynku. Jednocześnie może pomieścić 5 500 gości, którzy mają szeroki wybór różnych standardowych kwater - od apartamentów w sanatoriach, poprzez domy gościnne, hotele i ośrodki wypoczynkowe, aż po kwatery, chaty i kempingi. W Szczawnicy dostępnych jest wiele atrakcji turystycznych. Góry porośnięte lasami, o bogatej florze i faunie, zachęcają do wędrówek licznymi szlakami turystycznymi, prowadzącymi na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatu przyrody - Homole Ravine, Biała Woda, Wysokie Skałki. Trasy dostosowane są do kondycji fizycznej przeciętnego turysty. Z centrum miasta znajduje się wyciąg krzesełkowy na Palenicę, skąd można podziwiać panoramę Tatr, Pienin i Beskidu Sądeckiego. Na szczycie Palenicy zbudowano ogromną atrakcję dla dorosłych i dzieci - 700-metrową rurkę grawitacyjną. Turyści preferujący szybsze trasy zwiedzania regionu z przyjemnością zobaczą wiele tras rowerowych i konnych o różnym stopniu trudności. Tam w wypożyczalni sprzętu sportowego każdy może wziąć rower górski lub wypożyczyć konia do jazdy konnej w ośrodku stowarzyszonym z PTTK. Chata niedaleko Durbaszki organizuje również kursy paralotniarstwa.
Wycieczka do Szczawnicy daje turystom doskonałą okazję do zapoznania się z urokami Pienińskiego Parku Narodowego, zwiedzenia pobliskich zamków w Niedzicy i Czorsztynie, podróży statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, wiosłowania kajakiem lub statkiem w wartkim nurcie Dunajca. W regionie wciąż niesłabnącym zainteresowaniem turystów cieszy się jedna z największych atrakcji turystycznych Pienin - 20 km spływ raftingowy przez przełom Dunajca, którego punkt końcowy znajduje się w Szczawnicy. Wraz z pierwszymi opadami śniegu Szczawnica staje się ośrodkiem sportów zimowych. Na terenie miasta znajdują się wyciągi narciarskie oraz stoki dla początkujących i zaawansowanych fanów sportów białych. Z Palenicy znajduje się trasa narciarska z instalacją naśnieżającą i homologacją FIS, gdzie organizowane są zawody narciarstwa alpejskiego. Połowa rury umieszczona na szczycie góry przyciąga do regionu wielu zwolenników snowboardu. Wiedzę o mieście dopełnia wizyta w Muzeum Pienin, gdzie zorganizowano stałą ekspozycję etnograficzno-historyczną poświęconą kulturze Pienin i tradycji uzdrowiskowej. Folklor góralski jest wciąż żywy w mieście i widoczny w lokalnym dialekcie pieninowskim, w sukniach ludowych noszonych przez tratwy, właścicieli wozów hakowych i rdzennych mieszkańców Szczawnicy podczas różnych uroczystości, w produktach miejscowych rzemieślników i czynach artystów ludowych.
Największym świętem miejscowego folkloru, przybliżającym zwyczaje i tradycje góralskie i pasterskie, jest organizowane w lipcu przez Miejskie Centrum Kultury "Pieniny Letnie". Przez cały rok w pijalni uzdrowiskowej "Magdalena" organizowane są seryjne wystawy obrazów, rzeźb i haftów lokalnych artystów, a latem - w misce koncertowej - występy orkiestry kameralnej. Otwarcie przejścia granicznego ze Słowacją dla pieszych i rowerzystów, a zwłaszcza z najbliższym miastem słowackim - Leśnicą, zdecydowanie podniosło atrakcyjność Szczawnicy i rozszerzyło jej ofertę turystyczno-rekreacyjną.Nowoczesna, 6-kilometrowa trasa rowerowa - edukacyjna dla rowerzystów, zbudowana z rozmachem Unii Europejskiej, stała się wspólną ofertą turystyczną obu przygranicznych gmin. Trasa prowadzi od dolnej stacji KL "Palenica" w Szczawnicy, na lewym brzegu potoku Grajcarek do Pienin, a następnie Szlakiem Pieninskim do Leśnicy.
Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!
Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!