Gmina Nidzica, zwana również "Bramą Warmii i Mazur", położona jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Gmina liczy ponad 21 tys. mieszkańców, z czego 14 tys. to mieszkańcy Nidzicy - siedziby gminy i władz powiatu. Gmina zajmuje powierzchnię 379 kilometrów kwadratowych, z 58 miejscami zgrupowanymi w 34 parafie. Przez Nidzicę przepływa rzeka Nida, z której pochodzi historyczna nazwa miasta. Historia Nidzicy zaczyna się w XIV wieku, kiedy to nowo wybudowany zamek stał się siedzibą Krzyżaków. Jest to jeden z największych zamków krzyżackich na Mazurach z rezydencją i przyrodą obronną.
Obecnie w zamku znajduje się Nidzickie Centrum Kultury, a także Muzeum Ziemi Nidzickiej, restauracja, hotel, pracownia rzeźby, galeria malarstwa oraz Biblioteka Miejska. Zamek nie jest jedynym, który przetrwał od dawna. Na terenie gminy zachowały się również częściowo mury obronne z częściowo zachowanymi wieżami, klasztor i kościoły. Ratusz w Nidzicy był kilkakrotnie niszczony i przebudowywany, a jego obecny wygląd otrzymał w 1842 roku.
Nidzica w swojej historii wielokrotnie cierpiała z powodu wojen, pożarów i epidemii. Został on całkowicie zniszczony podczas I wojny światowej, a następnie odbudowany i zniszczony ponownie po zakończeniu działań wojennych Armii Radzieckiej w 1945 roku. Do dziś nie odzyskał dawnej świetności.
Walory historyczne, przyrodnicze i kulturowe sprawiają, że Nidzica jest atrakcyjnym obszarem dla miłośników turystyki i wypoczynku. Powstały ciekawe malownicze szlaki, szlaki turystyczne i rowerowe oraz drogi wodne. Gmina została kilkakrotnie uhonorowana tytułem Gminy Fair Play, Gminy Przyjaznej Dzieciątku, została laureatem konkursu Ziemia o medal i zajęła I miejsce w konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2010 w kategorii: Gminy i Miasta do 70 tys. mieszkańców.
Na podstawie badań nad rozwojem społeczno-gospodarczym gmin i regionów, przeprowadzonych przez Instytut Badań Politechnicznych i Systemowych PAN, Nidzica znalazła się na 5 miejscu wśród 30 gmin miejskich i wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego oraz na 138 miejscu wśród 602 innych takich gmin w Polsce.
Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!
Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!