Wyszukaj kategorie w Namysłów



Informacje o mieście Namysłów

Powiat Namysłów położony jest w północno-zachodniej części województwa opolskiego, graniczy z Dolnym Śląskiem i Wielkopolską. Powiat, a w szczególności jego stolica, posiada wszystkie zalety lokalizacji poza obszarem niedogodności miejskich oraz większość zalet płynących z sąsiedztwa stolic regionu: Wrocław i Opole położone w odległości niecałych 60 km od Namysłowa. Przez miasto przebiega ważna trasa (droga i kolej) Wrocław - Częstochowa, a promienny układ dróg zapewnia połączenie z Brzegiem, Oławą, Sycowem, Oleśnicą, Kępnem i Kluczborkiem.

Stolica powiatu liczy ponad 750 lat Namysłowa, który w historii zapisał się w 1348 roku, kiedy Kazimierz Wielki i cesarz Karol Luksemburski podpisał pokój zwany Pokojem Namysłowskim, który zakończył wojnę śląską i ustalił przynależność do Czech. Karolowi IV, królowi Czechów i budowniczemu Pragi, Namysłów zawdzięcza gotycki zamek i mury obronne, świadczące o bogactwie i położeniu ważnej, przygranicznej twierdzy.

Atrakcje turystyczne w Namysłowie

Ozdobą starej części miasta jest XV-wieczny ratusz z monumentalną, 57-metrową wieżą. Jest to drugi co do wieku ratusz na Śląsku, w którym zachowała się większość wczesnogotyckich elementów.

Namysłów to miasto, w którym przyjemnie jest mieszkać. Podkreślenie ładu architektonicznego podkreśla czystość, wszechobecną zieleń placów, alejek, parków i nadrzecznych łąk oraz sprawnie funkcjonującą komunikację (miasto do dziś nie potrzebuje sygnalizacji świetlnej). Mieszkańcy i goście mają do dyspozycji liczne tereny rekreacyjne i obiekty sportowe. Ładna atmosfera miasta, dobra oferta edukacyjna oraz obecność urzędów i instytucji sprawiają, że przyjeżdżający na dłużej nie mają problemów z osiedleniem się i zapewnieniem swoim rodzinom jak najlepszych warunków życia.

Przyroda w Namysłowie

Są rzeczy, które mówią nam o pięknie powiatu Namysłowskiego jak: otwarte, lekko faliste przestrzenie pól, ozdobione wioskami wzniesionymi z czerwonej cegły, które na południe zamieniają się w mozaikę łąk i lasów obszaru chronionego krajobrazu, a dalej w zwarte kompleksy borów i lasów Parku Stobrawskiego Krajobrazowego. Uważny turysta zobaczy liczne ślady przeszłości, w tym kamienie graniczne - pozostałości granic z czasów traktatu dworskiego oraz pozostałości konsolidacji linii Bartholda z czasów II wojny światowej.

Wieś zdobi kościoły - tak jak to drewniane w Michalicach z polichromiami z XVII wieku czy XIV-wieczny kościół w Strzelcach będący przykładem warownego gotyku śląskiego.

W Smogorzowie, jeśli wierzyć legendzie, w podziemiach nieistniejącej już drewnianej katedry odpoczywają prochy pierwszych biskupów wrocławskich, którzy właśnie tam mieli swoją tymczasową siedzibę. W Greboszowie i Pokoju można znaleźć pamiątki po domach Henckla von Donnersmarcka i Wirtembergii (z tej rodziny pochodzi cesarzowa Rosji - Maria Fiedorowna, żona cara Pawła I), np. piękny cmentarz w Greboszowie z przełomu XVIII i XIX wieku, czy neoklasycystyczne rzeźby i budowle kompleksu parkowego w Pokoju.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!