Najstarsze ślady działalności człowieka na Kamiennej Górze pochodzą z epoki kamienia. Z okresu młodszej epoki kamiennej (neolit 3500-2500 p.n.e.) pochodzą znaleziska archeologiczne:
Piąty ściemniacz od ciemnozielonego kamienia (znaleziony w Czarnym Borze),
Kamienna siekiera mała (znaleziona w Ptaszkowie).
Około 1700 1700 r. p.n.e. na ziemiach polskich skończyła się epoka kamienia, a przez następne tysiąclecie trwała epoka brązu. Od tych czasów na naszej ziemi nie zachowały się żadne znaleziska.
W VII VII p.n.e. na Śląsku weszła epoka żelaza. Potem rozpoczął się też okres naszej ery (do końca IV wieku) jaki opisywany jest jako okres rzymski. Od tego czasu pochodzi moneta rzymska cesarza Witelliusza (wiek naszej epoki), którą znaleziono w pobliskim Lubominie. Niestety, nie przetrwał do naszych czasów.
Tylko wczesnośredniowiecze jest bogatsze w pozycje archeologiczne. Tzw. dokument praski (ilustrujący związki osadnicze na Śląsku w X wieku) określa Tribe Bobrzańską, która prawdopodobnie była miejscem zamieszkania ziemi kamiennogórskiej.
Z tego okresu zachowywało się wiele śladów osadnictwa: Kamienna Góra, Błażkowa, Lubawka, Pastewnik, Ulanowice, Witków. Na niezbyt rozległym terenie odkryto 10 osiedli. Dowodzi to dość dużego zasiedlenia tych obszarów we wczesnym okresie feudalnym.
Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!
Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!