Porada

Jak działa Urządzenie do programowania ciśnienia w oponach TPMSJak działa Urządzenie do programowania ciśnienia w oponach TPMS
Systemy TPMS (ang. Tire Pressure Monitoring System) to urządzenia służące do monitorowania ciśnienia w oponach pojazdu. Ich zadaniem jest wykrywanie ewentualnych niedociśnień, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, takich jak utrata przyczepności, zwiększone zużycie paliwa czy też zwiększone ryzyko wystąpienia awarii opony. W zależności od rodzaju urządzenia, systemy TPMS mogą być aktywowane przez kierowcę lub automatycznie, gdy ciśnienie w oponach osiągnie pewien, niebezpieczny poziom. W artykule omówimy zasadę działania takich urządzeń oraz przyjrzymy się różnym rodzajom systemów TPMS dostępnym na rynku.


 

Jak działa Urządzenie do programowania ciśnienia w oponach TPMS


Systemy TPMS składają się z kilku podstawowych elementów: czujników ciśnienia, odbiornika sygnału oraz wyświetlacza informującego kierowcę o stanie opon. Czujniki ciśnienia umieszczone są w oponach lub w felgach i służą do pomiaru ciśnienia w oponach. Odbiornik sygnału odbiera informacje z czujników i przesyła je do wyświetlacza znajdującego się na desce rozdzielczej pojazdu. Wyświetlacz prezentuje aktualny stan ciśnienia w oponach oraz ostrzega kierowcę o ewentualnych niedociśnieniach lub innych anomalii.article-thumb-1

Niektóre systemy TPMS posiadają dodatkowe funkcje, takie jak możliwość programowania ciśnienia w oponach, co pozwala na dostosowanie ciśnienia do indywidualnych potrzeb kierowcy i warunków jazdy.

Systemy TPMS są szczególnie przydatne w przypadku samochodów z kolumnami McPhersona, gdzie utrata ciśnienia w oponie prowadzi do szybszego zużycia kolumny oraz zwiększonego ryzyka awarii opony. Są one również przydatne w przypadku samochodów ciężarowych, gdzie niedociśnienie opon może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa oraz większego ryzyka wystąpienia awarii opony na trasie.

System Monitorowania Ciśnienia w Oponach

article-thumb-30

tvn login

TPMS może być wyposażony w czujniki uniwersalne lub dedykowane, które są przeznaczone do konkretnego modelu samochodu. Czujniki uniwersalne są tańsze, ale ich montaż może być bardziej skomplikowany i wymagać specjalistycznego sprzętu. Czujniki dedykowane są łatwiejsze w montażu, ale ich cena jest wyższa.

TPMS może być również wyposażony w zestawy serwisowe, które umożliwiają sprawdzenie i kalibrację czujników oraz ich ewentualną wymianę. Zestawy serwisowe zawierają zazwyczaj zawory do czujników, które umożliwiają szybką i łatwą wymianę czujników bez konieczności demontażu opony.

  • CZUJNIKI UNIWERSALNE: Są to czujniki, które można zamontować w różnych modelach samochodów, niezależnie od marki i rocznika. Są one często tańsze od dedykowanych czujników, jednak mogą być mniej dokładne i nie zawsze są kompatybilne z oryginalnym systemem TPMS w samochodzie.
  • CZUJNIKI DEDYKOWANE: Są to czujniki przeznaczone do konkretnego modelu samochodu i są produkowane przez samych producentów samochodów lub ich autoryzowanych dostawców. Są one bardziej dokładne niż czujniki uniwersalne i są idealne do zastąpienia uszkodzonych lub wymienionych czujników w oryginalnym systemie TPMS.
  • ZESTAWY SERWISOWE: Są to zestawy przeznaczone do obsługi i serwisowania systemów TPMS. Zestawy te zawierają narzędzia do demontażu i montażu czujników, zaworów do czujników oraz inne akcesoria potrzebne do serwisowania systemu.
  • ZAWORY DO CZUJNIKÓW: Są to zawory, które służą do regulacji ciśnienia w oponach poprzez otwieranie i zamykanie dopływu powietrza do opony. Zawory te są zazwyczaj montowane w czujnikach TPMS i służą do regulacji ciśnienia w oponach za pomocą specjalnych narzędzi serwisowych.
  • CZUJNIKI CIŚNIENIA W OPONACH: Są to elektroniczne urządzenia służące do pomiaru ciśnienia w oponach pojazdu. Czujniki te są umieszczane w oponach lub w felgach i są podłączane do odbiornika sygnału, który przesyła informacje o ciśnieniu do wyświetlacza na desce rozdzielczej pojazdu. Czujniki te są niezbędnym elementem systemów TPMS i służą do monitorowania ciśnienia w oponach oraz ostrzegania kierowcy o ewentualnych problemach.

Niedociśnienie w oponach może prowadzić do wielu problemów, takich jak utrata przyczepności, zwiększone zużycie paliwa, a nawet awarii opony. Dlatego też systemy TPMS są tak ważne dla bezpieczeństwa i sprawnego działania pojazdu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów TPMS, zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami na ten temat lub do skontaktowania się z profesjonalnym serwisem samochodowym, który pomoże Ci dobrać odpowiedni system TPMS do Twojego pojazdu. Aby dowiedzieć się więcej o czujnikach TPMS serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy: https://swistowski.pl/pl/19-tpms

Urządzenie do obsługi TPMS

article-thumb-31

Obsługa TPMS wymaga specjalistycznego urządzenia, takiego jak Urządzenie do obsługi TPMS lub Urządzenie do obsługi czujników TPMS. Te urządzenia służą do programowania czujników TPMS, co jest konieczne po ich wymianie lub montażu w nowym samochodzie. Urządzenie do programowania TPMS umożliwia również sprawdzenie poprawności działania systemu oraz jego kalibrację.

Podsumowując, TPMS to bardzo przydatne urządzenie, które pozwala na automatyczne monitorowanie ciśnienia w oponach samochodu i ostrzega kierowcę o jego spadku. TPMS składa się z czujników ciśnienia umieszczonych w oponach oraz nadajnika umieszczonego w samochodzie, który przesyła dane do systemu monitorującego. Może być wyposażony w czujniki uniwersalne lub dedykowane oraz zestawy serwisowe do sprawdzenia i kalibracji czujników. Obsługa TPMS wymaga specjalistycznego urządzenia do programowania czujników oraz sprawdzenia poprawności działania systemu.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ niedostateczne ciśnienie w oponach może prowadzić do ich przeciążenia, co z kolei może skutkować ich uszkodzeniem oraz zwiększeniem zużycia paliwa. TPMS pozwala zatem zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy oraz oszczędność pieniędzy poprzez lepsze wykorzystanie opon. Ponadto, system TPMS jest coraz częściej wymagany przez przepisy prawne w wielu krajach na całym świecie.