Warka jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Najpierw pojawia się jako miasto (oppidum Varca) w źródle z 1321 roku. Jego nazwa nigdy nie została w pełni wyjaśniona. Niektórzy historycy mówią o tym, że wywodzi się ono od polskiego słowa "warowac", które oznacza "pilnować, pilnować" i nawiązuje do roli, jaką Warka odgrywała jako osada wczesnego średniowiecza na szczycie skarpy nad Pilicą. Inni widzą, że nazwa pochodzi od słowa "warzyc", które odnosi się do warzenia piwa. Warka była przecież jednym z największych i najwcześniej udokumentowanych miast piwowarskich w Polsce. Gdyby nie nazwa pochodzenia, historia miasta byłaby wspaniale udokumentowana.
Kwadratowy rynek z klasycystycznym ratuszem z pierwszej połowy XIX wieku wyznacza centrum miasta. Kościół parafialny św. Mikołaja został wzniesiony w XVII wieku. Dalsze rekonstrukcje pozbawiały budynek cech stylu. Wewnątrz kościoła zachowały się ciekawe późnorenesansowe meble. Cmentarz naprzeciwko kościoła parafialnego jest miejscem pochówku Piotra Wysockiego. Przywódca kadetów, którzy rozpoczęli powstanie listopadowe, urodził się 10 września 1797 r. w Warce. Po powstaniu został zesłany na Syberię, skąd po prawie ćwierćwieczu wrócił do rodzinnego miasta.
We wschodniej części miasta, w powiecie winiarskim, znajduje się pałac wzniesiony pod koniec XVII wieku według projektu Augustyna Locci. Pod jej dachem 4 marca 1747 r. urodził się Kazimierz Pułaski, przyszły uczestnik Konfederacji Barskiej i jeden z przywódców walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przed pałacem stoi pomnik bohatera. W budynku znajduje się muzeum gromadzące pamiątki związane z Pułaskim i innymi Polakami walczącymi po drugiej stronie Atlantyku... Stylowe meble i dywany są ozdobą wystawy. Na pierwszym piętrze muzeum organizowane są wystawy czasowe. Instytucja organizuje również liczne koncerty, wystawy i wykłady. Dobrze utrzymany park krajobrazowy otacza pałac i zachęca do spacerów.
W pierwszą niedzielę lipca muzeum i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. organizują piknik historyczno-kulturalny "Cheer Pułaski". Na ulicach miasta odbywa się barwny pochód z udziałem Kazimierza Pułaskiego i jego ratownika. Ambicją organizatorów pikniku jest promocja kultury amerykańskiej, więc nie może zabraknąć na imprezie wielkiej orkiestry beatowej, starych krążowników oraz kolorowo zamaskowanych grup dzieci i młodzieży. Goście festiwalu mogą spodziewać się licznych konkursów i turniejów, a wieczorem koncertu muzyki country.
Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!
Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!