Wyszukaj kategorie w Strzelce Krajeńskie



Informacje o mieście Strzelce

Strzelce znajdowały się na dawnym szlaku handlu bursztynem i solą. Jest to również tzw. hanzeatycki szlak handlowy z Hamburga do Kijowa.

W XVII w. w mieście znajdowało się 90 budynków, zbudowanych głównie z drewna i gliny, pokrytych dachówką gontową. W centrum znajdował się ratusz i gęsta zabudowa mieszkaniowa. Przedmieścia miasta rozwijały się w kierunku Opola, Lublińca i Krakowa. Struktura miasta niewiele się zmieniła od początku do lat 1816-25, kiedy to w związku z rozbudową drogi Wrocław - Opole - Strzelce - Bytom otwarto mury miejskie. W lipcu 1826 r. wybuchł pożar, w wyniku którego około 100 rodzin pozostało bez dachu nad głową, a kolejna w czerwcu 1827 r. zniszczyła kolejne domy i ratusz odbudowany w latach 1844-46.

Strzelce stały się ważnym ośrodkiem przemysłu wapienno-maszynowego w drugiej połowie XIX wieku.

W 1921 r., po plebiscycie i trzecim powstaniu śląskim, Rada Ambasadorów w Paryżu, złożona z państw, które wygrały I wojnę światową, podjęła decyzję o włączeniu Strzelców do państwa niemieckiego (wbrew plebiscytowi w tym regionie). Koniec wojny pozwolił na nową organizację życia i gospodarki.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!