Wyszukaj kategorie w Rawicz



Informacje o mieście Rawicz

Siedziba powiatu położona jest na Wysoczyźnie Leszczyńskiej. Rawicz kojarzy się z więzieniem, które działa tu od 1819 roku z dawnego zreformowanego klasztoru franciszkańskiego.

Historia miasta Rawicz

Prawa miejskie Rawicz otrzymał dopiero w 1638 r. od króla Władysława IV Wazy (1595-1648). Nazwa pochodzi od herbu Rawicza właściciela miasta Adama Olbrachta Przyjemskiego. Nowe Miasto powstało z myślą o śląskich uchodźcach ewangelickich, którzy osiedlili się tu w XVII wieku. Sto lat później Rawicz stał się największym w Wielkopolsce ośrodkiem sukienniczym. Jej wyroby tekstylne z powodzeniem konkurowały na rynkach wschodnich i były sprzedawane aż do Chin.

Miasto znalazło się w płaszczyźnie pruskiej po II rozbiorze Polski w 1793 roku. W latach 1807-1815 Rawicz był częścią Księstwa Warszawskiego (1807-1815), ale na mocy uchwał Kongresu Wiedeńskiego powrócił do zaboru pruskiego pod niemiecką nazwą Rawitsch. Najważniejszym zakładem przemysłowym miasta w XIX wieku była fabryka cygar i tytoniu, która świętowała swoje wyroby.

Dopiero w styczniu 1920 r. miasto powróciło do Polski na mocy traktatu wersalskiego. Rawicz znajdował się zaledwie 4 km od granicy z Niemcami. W czasie okupacji w więzieniu w Rawiczu zginęło 1300 osób.

22 stycznia 1945 r. miasto wyzwolił wtargnięcie armii radzieckiej. Do 1946 r. stacjonowało tu piętnaście tysięcy żołnierzy radzieckich. W latach 1945-1956 przez więzienie w Rawiczu przeszło 19 000 podejrzanych politycznie żołnierzy Armii Krajowej i działaczy opozycji. Obecnie Rawicz jest ośrodkiem produkcyjno-usługowym.

Atrakcje turystyczne w Rawiczu

Centrum Rawicza, otoczone z czterech stron parkiem, zachowało regularny układ przestrzenny, zaprojektowany w latach 1638-1639 przez wrocławskiego architekta i urbanistę Michała Flandrina. Bloki tej części miasta tworzą szachownicę, której całość jest uznawana za dziedzictwo miejskie. Barokowy ratusz (1753-1756) stoi pośrodku rynku. W 1783 roku zainstalowano tu pierwszy w Wielkopolsce pręt piorunochronowy. Obecnie w ratuszu znajduje się Muzeum Ziemi Rawickiej.

Andrzeja Boboli, dawny kościół ewangelicki, znajduje się na południowy wschód od rynku neoklasycystycznego. Architektem był Carl Gotthard Langhans, znany jako projektant Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Szczególną atrakcją jest park, który został zasadzony nad fosą i nasypami w latach 1840-1850. Rawicki park jest drugim co do długości parkiem w Polsce, po Krakowie. Część murów obronnych i zaprawa murarska z przełomu XVII i XVIII wieku znajdują się w południowo-wschodniej części parku. Do wspomnianego więzienia dołącza park.

Neogotycki kościół Chrystusa Króla i Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny (1902-1907) znajduje się obok Rampartów Dąbrowskich.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!