Wyszukaj kategorie w Pyzdry



Informacje o mieście Pyzdry

Królewskie miasto Pyzdry na prawym brzegu Warty słynie z bogatej historii i malowniczego położenia. Atuty te stwarzają różnorodne możliwości rozwoju turystyki i przyczyniają się do wzrostu znaczenia Pyzdry w regionie.

Historia Miasta Pyzdry

W pierwszych stuleciach państwa polskiego Pyzdry rozwijały się bardzo dynamicznie dzięki opiece polskich królów i książąt. Pyzdry otrzymały prawa miejskie w 1257 r. od księcia Bolesława Pobożnego. Poprzednia uroda królewskiego miasta Pyzdry nadal przenika miejscowy klimat.

Pyzdry słyną z barwnej historii i malowniczej oprawy. Z południowego krańca miasta rozległy krańcowy potok vall4ey rzeki Warty, rozciągający się na tle najpiękniejszych widoków Wielkopolski. Przez wieki Pyzdry często odwiedzane były przez królewskich. W 2007 r. miasto obchodziło 750. rocznicę, a w 2008 r. 625. rocznicę pierwszego użycia broni palnej na terenie kraju w Pyzdry.

Pyzdry to miasto o bogatej historii. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1232 roku i nawiązuje do walk toczonych w Wielkopolsce i na Śląsku oraz podróży księcia Henryka Brodatego do Wielkopolski. Prawa miejskie nadał w 1257 r. książę Bolesław Pobożny. Za panowania księcia Przemysła II powstał pierwszy samorząd lokalny, a Pyzdry, oprócz różnych przywilejów, otrzymały również prawo bicia własnych monet. Zaangażowanie króla Kazimierza Wielkiego w odbudowę miasta po zniszczeniach dokonanych przez Krzyżaków w 1331 r. oraz sukcesywna ochrona, jaką objęli królowie polscy, znacznie wzmocniły pozycję Pyzdryjczyków.

Atrakcje turystyczne w mieście Pyzdry

Gmina Pyzdry jest idealnym miejscem turystycznym dzięki malowniczej scenerii i dziewiczej przyrodzie. Nadwarciański Park Krajobrazowy, cieszący się międzynarodowym uznaniem sanktuarium ptaków, posiada liczne szlaki piesze i rowerowe. Miłośnicy wędkarstwa i kajakarstwa znajdą tu wiele atrakcji nad rzekami Wartą i Prosną. Marina nad Wartą zostanie wkrótce rozbudowana o promenadę rzeczną, pieszo i rowerowo-pasażową kończącą się w moście nad drogą wojewódzką Września-Kalisz. Projekt o wartości 1,39 mln zł zostanie sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 903 643 mln zł. Planowane obiekty podniosą atrakcyjność turystycznego szlaku wodnego Wielkopolski, który prowadzi zwiedzających przez najbardziej zapierające dech w piersiach krajobrazy i architektoniczne miejsca regionu, w tym klasztor franciszkanów oraz halę sportowo-widowiskową.

Regularne imprezy

Pyzdry organizują wiele imprez kulturalnych i sportowych, które przyciągają licznych uczestników i ożywiają dawną świetność tego królewskiego miasta.

W czerwcu w porcie jachtowym odbędzie się Festiwal Nocy Świętojańskiej, noc magii i czarów. Na początku sezonu letniego odbędzie się rajd kajakowy, pokazy tradycji Nocy Świętojańskiej oraz festiwal piosenki żeglarskiej.

Dni Pyzdry zaplanowane na 11 lipca to wydarzenie promujące dziedzictwo historyczne miasta.

Narodowy Bieg Kazimierzowski, odbywający się co roku w ostatnią niedzielę sierpnia od 1982 roku, przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę uczestników. Impreza promuje aktywne formy wypoczynku, miejscowe tradycje i historię. Trasa kobieca składa się z jednej pętli o długości 5 km, podczas gdy koledzy biegacze będą rywalizować w biegu 10 km. Zawodnicy będą biegać ulicami miasta. Tego dnia odbędzie się również biegacz młodzieżowy.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!