Wyszukaj kategorie w Kazimierz Dolny



Informacje o mieście Kazimierz Dolny

Historia miasta sięga XII wieku, kiedy to na terenie dzisiejszego Kazimierza Dolnego znajdowała się wieś "Wietrzna Góra". Wraz z sąsiednimi wsiami został on przekazany zakonnicom Norbertanek ze Zwierzyńca (powiat krakowski) przez Kazimierza Sprawiedliwego, Wysokiego Księcia Polskiego, pod koniec XII w. (rok tego wydarzenia podają źródła: 1181 r.). Uważa się, że to Siostry Norbertanki zmieniły nazwę wsi na "Kazimierz" za swojego dobroczyńcy Kazimierza Sprawiedliwego. Najstarszy dokument zawierający nazwisko "Kazimierz" pochodzi z 1249 roku.

XIII-wieczny dom krzyżowo-celny nad Wisłą, położony na skrzyżowaniu rzeki i szlaku handlu ziemią, który łączył Ruś z ziemią zachodnią, był fundamentem, na którym powstała tu wieś z targowiskiem.

Według dokumentu z 1325 r. w pierwszej połowie XIV w. założono miejscową parafię - najpierw drewniany kościół, który później zastąpiono kamienną budowlą.

Kamienna strażnica, zwana też po prostu "Wieżą", została wzniesiona w XIII wieku za panowania króla Władysława I Łokietka. Kamienny zamek, w którym znajdowała się siedziba naczelnika gminy, wzniesiony został przez króla Kazimierza Wielkiego, który przekształcił średniowieczną osadę w miasto królewskie, nadając jej prawa miejskie oparte na polskim prawie miejskim.


Głównymi atrakcjami są duży i mały rynek.Ten pierwszy najczęściej uwieczniany jest na obrazach i fotografiach przedstawiających Kazimierz Dolny. Zwykle widoczna jest na nich studnia, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku (symbol miasta) oraz górująca nad Rynkiem Fara. To najstarsza parafia kazimierska.
Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1325 roku. Ta renesansowa budowla robi wielkie wrażenie, a jeszcze większe muzyka wydobywająca się z 1400 piszczałek kościelnych organów. Fara uważana jest za jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce. Mały Rynek to mnóstwo drewnianych zaułków. Był dzielnicą żydowską. Stąd Jatki Koszerne, w których możesz zrobić prawdziwie naturalne zakupy w sklepie “Jak w ulu” (mają tam miody pitne, nalewki, herbaty z różnych zakątków świata, a nawet kosmetyki i wiele upominkowych drobiazgów). oraz zbudowana z białego kamienia Synagoga, w której do 2003 roku mieściło się kino, a teraz w bocznych pomieszczeniach są pokoje do wynajęcia.

Ciekawym miejscem godnym uwagi jest Muzeum Nadwiślańskie. W spichlerzu zbożowym z końca XVI wieku jest aż 1200 okazów przyrodniczych pochodzących z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Możesz tam obejrzeć panoramę małopolskiego przełomu Wisły, popatrzeć na życie pszczelej rodziny, a nawet wziąć do ręki skamieniałość liczącą 65 milionów lat. Wolisz sztukę? Wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa (1500 eksponatów) zgromadziło Muzeum Sztuki Złotniczej. By podziwiać grafikę, malarstwo i rysunek, wybierz się do Kamienicy Celejowskiej (jedna z najcenniejszych budowli zabytkowych w Polsce). I obowiązkowo należy wspomnieć o galeriach, w których nie tylko możesz obejrzeć wystawy różnych artystów, ale i kupić ich obrazy.

 

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!