Stare Miasto w Gniewie zachowało do dziś oryginalną średniowieczną strukturę przestrzenną z czasów swojego położenia. Można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie modelowy przykład miasta czarterowego pod względem skali i układu. Rynek Miejski - centralny, ale obecnie nazywany Placem Grunwaldzkim to rynek otoczony rzędem niezbyt wysokich i wąskich kamienic. Niektóre z tych kamienic, mimo licznych późniejszych modyfikacji, zachowały charakterystyczne cechy stylu gotyckiego, w szczególności charakterystyczne dla gotyckiego rynku spiczaste łuki arkad. Zgodnie z regulaminem działki na prawie chełmińskim ratusz został umieszczony w centrum rynku. Budowa ratusza w Gniewie, choć pochodzi głównie z XIX wieku, zachowała w jego murach relikty pierwotnego, znacznie bardziej rozbudowanego kompleksu ratusza, wyposażonego niegdyś w wieżę i wewnętrzny dziedziniec. Z rynku rozciąga się sieć skrzyżowań pod kątem prostym ulic z oryginalnymi domami, których wielkość maleje wraz z oddalaniem się od ratusza. Tuż obok placu znajduje się gotycki kościół św. Mikołaja z autentycznym barokowym wyposażeniem. Częściowo zachowały się również gotyckie mury miejskie, wyraźnie widoczne w kilku miejscach wśród układu architektonicznego miasta.
Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!
Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!