Wyszukaj kategorie w Błonie



Co warto zobaczyć w miejscowości Błonie

B ł onie jest miastem i siedzibą gminy w województwie mazowieckim, w powiecie zachodniowarszawskim. Leży na Równinie Niskowo-Błoniej, 18 km na zachód od stolicy Polski, nad rzeką Rokitnicką. Jej populacja wynosi ponad 12 500 osób. W Błoniach krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie: nr 92 (Warszawa - Błoń - Kutno - Poznań - Rzepin), nr 579 (Nowy Dwór Mazowiecki - Błoń - Grodzisk Mazowiecki) i 720 (Nadarzyn - Brwinów - Błonie). Doskonała lokalizacja pod Warszawą sprawia, że Blonie to bardzo atrakcyjne miejsce do zamieszkania dla wielu osób.

Historia miasta Błonie

Pierwsze wzmianki o Błoniach pochodzą z XI wieku, ale prawdopodobnie powstały znacznie wcześniej. Pod koniec XII w. Błonie były dużą osadą, a w 1257 r. książę mazowiecki Konrad II założył kościół, który przetrwał do dziś. W dniu 2 maja 1338 r. miasto zostało osiedlone na prawie niemieckim, a w 1380 r. otrzymało specjalne przywileje lokacyjne, m.in. prawo do przesłuchań i wprowadzania towarów na rynek błoński bez opłat celnych. Od końca XV wieku miasto było znaczącym ośrodkiem handlowym. W XVI wieku Błonie były bogatym miastem, słynącym z wielkich szewców i piwowarów. Raz w tygodniu odbywał się tu bazar, a pięć razy w roku jarmark. Na początku XVIII wieku, w wyniku inwazji szwedzkiej, miasto zostało zdewastowane. Spłonął m.in. ratusz. Aby zarobić więcej pieniędzy i odbudować miasto, władze Błonia uchwaliły ustawy wprowadzające nowe podatki. Po inwazji szwedzkiej kolejnym trudnym okresem dla Błonia było powstanie kościuszkowskie. W 1795 r. miasto zostało przyłączone do Prus. W latach 1807-1815 Błoń należał do Księstwa Warszawskiego, a później do Królestwa Polskiego. Początek XX wieku przyniósł boom gospodarczy i połączenie kolejowe z Warszawą i Łodzią. Wraz z wybuchem I wojny światowej zakończyły się dni pokoju. Na cholerę i bitwy pod Błoniem zginęło wiele osób. 11 listopada 1918 r. mieszkańcy Błonia rozbroili wojska niemieckie i odzyskiwali władzę w mieście. Okres międzywojenny ponownie przyniósł pokój i rozkwit życia kulturalnego i społecznego. Miasto czerpało dochody z działalności przedsiębiorstw, eksploatując sieci energetyczne, ubojnie i rynek, prowadząc własną fabrykę prefabrykatów betonowych oraz łaźnię publiczną. Podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Błoniu zginęło blisko 2,5 tys. osób. W 1939 r. utworzono obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych, później przekształcono go w obóz pracy.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!