Zdrowie

Żurawina w zapobieganiu infekcji.Infekcje układu moczowego dotykają wiele osób, zwłaszcza kobiet. Są to nieprzyjemne i krępujące dolegliwości dlatego lepiej ich unikać. Niezastąpiona w tym jest żurawina oraz jej przetwory.


Chłodny sezon roku - jesień i zima, sprzyjają infekcjom. W tym okresie nasz organizm musi stawić czoła większej ilości patogenów, a nasza odporność wystawiona jest na próbę. Obniżenie temperatury oraz wzrost wilgotności powietrza mogą ułatwić rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych odpowiedzialnych między innymi za zapalenia układu moczowego.

Bakterie wnikające do organizmu człowieka poprzez cewkę moczową, znajdują tam dobre miejsce do rozwoju, powodując stan zapalny dolnych dróg moczowych, cewki, moczowodu lub pęcherza.
Te schorzenia, gdy nie są leczone w porę, mogą prowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii oraz zapalenia górnych dróg moczowych i nerek. Są to poważne jednostki chorobowe i aby uniknąć komplikacji takich jak np. niewydolność nerek lub roponercze lepiej zapobiegać infekcjom oraz zadbać o prawidłową profilaktykę. Jedną z form takowej jest regularna suplementacja żurawiny oraz jej przetworów.

Już przed wiekami, nasi przodkowie używali żurawiny w kuracjach związanych z zapaleniem układu moczowego. Żurawina wielkoowocowa oraz rodzima żurawina błotna są cennym źródłem proantocyjanów, tanin oraz bioflawonoidów, które ograniczają przyleganie chorobotwórczych drobnoustrojów do nabłonka dróg moczowych. Takie działanie żurawiny umożliwia wydalanie bakterii wraz z moczem i tym samym usunięcie ich z organizmu. Żurawina posiada w swoim składzie także wiele witamin (A, B1. B2, C, P), mikroelementów (żelazo, mangan, jod, wapń, magnez) oraz błonnik, pektyny i antyoksydanty.

Surowcem leczniczym jest owoc żurawiny: okrągła, czerwona, soczysta oraz kwaśna w smaku jagoda. Krzewinki żurawiny błotnej występują dość powszechnie w Polsce na bagnach oraz torfowiskach. Żurawina wielkoowocowa pod względem leczniczym nie różni się w sposób istotny od żurawiny błotnej, ale ma od niej znacznie większe owoce. Uprawa żurawiny nie przysparza większych problemów i prowadzona jest z powodzeniem na dużych plantacjach jak i w przydomowych ogrodach.

Owoce żurawiny poza niewątpliwymi właściwościami prozdrowotnymi mają także wyjątkowy smak. W Polsce popularne są jako suszona żurawina oraz składnik nalewek, soków, kompotów, sosów do mięs, konfitur i innych przetworów. Żurawinę można nabyć także w aptekach w postaci herbat oraz kapsułek z ekstraktem z tej pomocnej rośliny.