Zdrowie

Żurawina w zapobieganiu infekcji.



Żurawina w zapobieganiu infekcji.

Infekcje układu moczowego dotykają wiele osób, zwłaszcza kobiet. Są to nieprzyjemne i krępujące dolegliwości dlatego lepiej ich unikać. Niezastąpiona w tym jest żurawina oraz jej przetwory.


Chłodny sezon roku - jesień i zima, sprzyjają infekcjom. W tym okresie nasz organizm musi stawić czoła większej ilości patogenów, a nasza odporność wystawiona jest na próbę. Obniżenie temperatury oraz wzrost wilgotności powietrza mogą ułatwić rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych odpowiedzialnych między innymi za zapalenia układu moczowego.

Bakterie wnikające do organizmu człowieka poprzez cewkę moczową, znajdują tam dobre miejsce do rozwoju, powodując stan zapalny dolnych dróg moczowych, cewki, moczowodu lub pęcherza.
Te schorzenia, gdy nie są leczone w porę, mogą prowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii oraz zapalenia górnych dróg moczowych i nerek. Są to poważne jednostki chorobowe i aby uniknąć komplikacji takich jak np. niewydolność nerek lub roponercze lepiej zapobiegać infekcjom oraz zadbać o prawidłową profilaktykę. Jedną z form takowej jest regularna suplementacja żurawiny oraz jej przetworów.

Już przed wiekami, nasi przodkowie używali żurawiny w kuracjach związanych z zapaleniem układu moczowego. Żurawina wielkoowocowa oraz rodzima żurawina błotna są cennym źródłem proantocyjanów, tanin oraz bioflawonoidów, które ograniczają przyleganie chorobotwórczych drobnoustrojów do nabłonka dróg moczowych. Takie działanie żurawiny umożliwia wydalanie bakterii wraz z moczem i tym samym usunięcie ich z organizmu. Żurawina posiada w swoim składzie także wiele witamin (A, B1. B2, C, P), mikroelementów (żelazo, mangan, jod, wapń, magnez) oraz błonnik, pektyny i antyoksydanty.

Surowcem leczniczym jest owoc żurawiny: okrągła, czerwona, soczysta oraz kwaśna w smaku jagoda. Krzewinki żurawiny błotnej występują dość powszechnie w Polsce na bagnach oraz torfowiskach. Żurawina wielkoowocowa pod względem leczniczym nie różni się w sposób istotny od żurawiny błotnej, ale ma od niej znacznie większe owoce. Uprawa żurawiny nie przysparza większych problemów i prowadzona jest z powodzeniem na dużych plantacjach jak i w przydomowych ogrodach.

Owoce żurawiny poza niewątpliwymi właściwościami prozdrowotnymi mają także wyjątkowy smak. W Polsce popularne są jako suszona żurawina oraz składnik nalewek, soków, kompotów, sosów do mięs, konfitur i innych przetworów. Żurawinę można nabyć także w aptekach w postaci herbat oraz kapsułek z ekstraktem z tej pomocnej rośliny. 


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Czy wiesz, że jazda bez pasów w Polsce może kosztować Cię nie tylko mandat, ale i życie? W 2025 roku statystyki wypadków drogowych wciąż alarmują: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych obrażeń.

Elektromobilność Audi to nie tylko przejście na napęd elektryczny. To kompleksowa filozofia, która łączy nowoczesną technologię, wysoką wydajność, estetykę premium i wygodę użytkowania.

Bałkany to jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenionych regionów Europy. W 2025 roku oferują turystom z Polski wyjątkową okazję do poznania autentycznych kultur, skosztowania doskonałej kuchni i zwiedzenia pięknych stolic w przystępnych cenach.

Belgrad, stolica Serbii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie bogatą historię z dynamiczną współczesnością. Jeśli planujesz weekend w Belgradzie, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Belgradzie

Sofia, stolica Bułgarii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię starożytną z nowoczesnością. Jeśli planujesz weekend w Sofii, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Sofi

Bukareszt, stolica Rumunii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Jeśli planujesz weekend w Bukareście, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni

Choroba podczas urlopu potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek. Zamiast upragnionego relaksu, zwiedzania i słońca pojawia się ból gardła, gorączka, zatrucie pokarmowe

Podjęcie decyzji w zakresie auta służbowego – jednego lub kilku dla pracowników – wymaga dogłębnego zastanowienia.

Work-life balance to coś, co dobrze brzmi w teorii, w praktyce jednak mnóstwo osób ma z tym zjawiskiem problem.