Porada

Zespół suchego oka – czym jest i jak sobie z nim radzić?Zespół suchego oka – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Wydaje Ci się, że Twoje oko jest przesuszone? Pojawia się w jego obrębie pieczenie? Posiadasz zmęczony wzrok i częste problemy z widzeniem? Jeżeli tak, całkiem prawdopodobne, że cierpisz na zespół suchego oka.


To znaczy, że Twoje oczy są niedostatecznie nawilżone. Sprzyja temu spędzanie sporej ilości czasu przy komputerze, nad książką, czy po prostu wykonując jakiekolwiek inne czynności, które z Twojej strony wymagają ogromnego skupienia. Oczywiście, jak żadna dolegliwość, również ta nie jest zbyt przyjemna i warto z nią walczyć. Chociaż wyżej wymienione objawy uznawane są za te najbardziej podstawowe, warto zwrócić uwagę na to, że jest ich zdecydowanie więcej i, co najważniejsze, że rozwijają się one wraz z upływem czasu, jeżeli tylko nie podejmiesz w zakresie ich eliminacji odpowiednich działań.

Do objawów, które świadczą o nasilającym się zespole suchego oka, można zaliczyć między innymi:
- swędzenie powieki dolnej (w tym przede wszystkim przy jej złączeniu z powieką górną),
- zaschnięta wydzielina, która zaczyna pojawiać się przede wszystkim w obrębie kącików oka, lecz nie tylko. Często można znaleźć ją także na rzęsach – szczególnie zaraz po przebudzeniu się,
- pogrubione powieki, które znacząco ograniczają pole widzenia.

Jak sobie radzić z tym niezbyt przyjemnym zespołem objawów, aby w możliwie jak najkrótszym czasie przywrócić oku możliwość prawidłowego funkcjonowania w praktycznie każdej sytuacji? Poniżej przedstawiamy klika cennych wskazówek.


1. Zrezygnuj z nadmiernego kontaktu z komputerem, telewizorem czy czymkolwiek innych, co jest odpowiedzialne za występowanie u Ciebie zespołu suchego oka.
2. Ogranicz przebywanie w pomieszczeniach gorących, wręcz dusznych. Najczęściej w jego obrębie występuje niezwykle suche powietrze, które jeszcze bardziej przesusza oko, a nie o to przecież chodzi.
3. Stosuj krople do oczu – znajdziesz je w każdej aptece i, co najważniejsze, dostaniesz je bez recepty. Wystarczy, że zapoznasz się z ofertą poszczególnych aptek, a następnie wybierzesz ten element, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, biorąc pod uwagę przede wszystkim nasilające się objawy.
4. Kontakt z okulistą – jeżeli tylko wyżej wymienione metody nie przyniosą zamierzonych efektów, skontaktuj się z okulistą, który zdecyduje, jakie kroki należy podjąć, aby zagwarantować Ci zdecydowanie większy komfort widzenia.