Porada

Zaparcia i biegunki u niemowląt - jaka dieta na problemy z brzuszkiem?Liczba wypróżnień u małego dziecka będzie różnić się w poszczególnych miesiącach jego życia oraz tego, na jakim etapie rozszerzania diety maluch jest. Dzieci karmione wyłącznie piersią mogą wypróżniać się nawet kilkanaście razy na dobę, a te karmione mlekiem modyfikowanym - kilka razy. Gdy do mleka dołączają kolejne produkty żywnościowe, sprawa często się komplikuje. Jak sobie radzić z zaparciami i biegunkami u niemowląt?


Czym jest biegunka i co to jest zaparcie u niemowlaka?

Stolec niemowląt ma inną konsystencję niż dorosłego człowieka czy nawet starszego dziecka. Najczęściej jest dość luźny, w przypadku dzieci karmionych mlekiem matki - żółtawy. Jeśli nie dostrzegasz, aby stolec Twojego niemowlaka znacząco się zmienił w kolorze czy konsystencji, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że w momencie rozszerzania diety w kupce niemowlaka znaleźć się mogą zupełnie nieprzetrawione elementy jedzenia (jeśli karmisz dziecko kawałkami, nie zblendowanymi kremami).

O biegunce mówimy, gdy dziecko oddaje trzy lub więcej bardzo wodnistych stolców pod rząd, a dodatkowo zawierają one śluz, ropę czy krew. Bywa, że zazwyczaj stosunkowo bezwonne stolce niemowlaków, mają szczególnie nieprzyjemny zapach przy biegunce.

O zaparciach z kolei mówimy, kiedy stolce są twarde, zbite, a ich oddanie sprawia maluchowi wielki ból. Dziecko pręży się i napina, ale nie może się wypróżnić. Jeśli taka sytuacja zdarza się wielokrotnie, koniecznie trzeba wdrożyć środki zaradcze.


Jak pomóc niemowlakowi z biegunką?

Przede wszystkim, trzeba ustalić przyczynę wodnistych stolców. Być może jest to element przejściowy związany z przyzwyczajaniem się do nowej grupy produktów żywnościowych, a może wskazywać na chorobę wirusową. Na pewno do czasu konsultacji lekarskiej nie zaszkodzi podawanie probiotyków dostosowanych do wieku dziecka i - jeśli dziecko już ma rozszerzaną dietę - podawanie mu jak największej ilości wody celem zapobiegania odwodnieniu.

article-thumb-2

Jak pomóc niemowlakowi z zaparciami?

Zaparcia u niemowlaków najczęściej powodowane są wprowadzaniem kolejnych produktów żywnościowych i nieodpowiednią podażą wody. Warto dbać o to, aby każdy posiłek - nawet, jeśli jest to niewielka cząstka owocu - popijany był dużą ilością wody. Dodatkowo przydatna okaże się dieta na zaparcia: suszone śliwki rozmoczone w wodzie, borówki, jogurty. Przy bardzo intensywnych zaparciach pediatra może zalecić stosowanie czopków glicerynowych, niekiedy zalecane są także leki na wzdęcia, kolki i zaparcia, które wydaje się z przepisu lekarza.

Suplement diety dla niemowląt

Stosowanie suplementów diety dla niemowląt w postaci probiotyków i kropli zawierających witaminę D oraz tran znacznie poprawia funkcjonowanie układu trawiennego małych dzieci. Warto od najwcześniejszych dni życia podawać dostosowane do wieku malucha preparaty, pop uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym.