Porada

Wysyłka palet za granicę – co powinieneś wiedzieć?Wysyłka palet za granicę – co powinieneś wiedzieć?
Planujesz dużą przesyłkę międzynarodową? Przedmioty o dużych gabarytach, a także mniejsze transportowane zbiorczo w wielu sztukach kurierzy przewożą na paletach. W grę wchodzi także transport lotniczy, zwłaszcza gdy kraj docelowy znajduje się poza Europą. Sprawdź, co warto wiedzieć o wysyłce palet za granicę.

Rodzaje palet obsługiwane przez kurierów

Transport paletowy, zarówno w kraju, jak i za granicę odbywa się na ustandaryzowanych paletach. Kurierzy obsługują cztery podstawowe rodzaje palet o określonych wymiarach podstawy:

  • europalety 120 x 80 cm,
  • palety przemysłowe 120 x 100 cm,
  • palety przemysłowe 120 x 120 cm,
  • półpalety 80 x 60 cm.

Limity wymiary i wagi

Oprócz tego, planując wysyłkę, musisz uwzględnić maksymalną wagę palety. Na standardowej europalecie, jak również obu wariantach palety przemysłowej wynosi ona 1200 kg, chociaż u niektórych przewoźników limit ten jest niższy. Waga towaru transportowanego na półpalecie o podstawie 80 x 60 cm nie może natomiast przekraczać 400 kg.

Jeżeli towar, który zamierzasz wysłać, waży więcej, ale nie jest jednym przedmiotem, konieczne okaże się zamówienie więcej niż jednej palety na jednym liście przewozowym. Limit łącznej wagi towaru zależy od przewoźnika i najczęściej wynosi kilka ton.

Maksymalna wysokość towaru, którą oblicza się z uwzględnieniem wysokości palety to 220 cm, ale ta granica także zależy od przewoźnika, bo ograniczeniem bywa wysokość ładowni ciężarówek kurierskich, albo luku bagażowego w przypadku samolotów.

Jeśli twoja wysyłka nie spełnia wymaganych kryteriów, zawsze możesz spróbować nadać ją jako przesyłkę niestandardową, jednak może to wymagać indywidualnych ustaleń z konkretnym przewoźnikiem.

Prawidłowe pakowanie towaru

W przypadku przesyłek międzynarodowych, umieszczonych na paletach, bardzo duże znaczenie ma prawidłowe zapakowanie towaru. Zacznijmy od przedmiotów, które zwyczajowo transportuje się na paletach. Najczęściej dotyczy to ładunku o wadze powyżej 31 kg. Z tego względu na paletach przewozi się między innymi maszyny, meble, sprzęt RTV i AGD, części samochodowe, albo wiele sztuk mniejszych przedmiotów w ramach zbiorczej przesyłki.

Małe towary w kształcie prostopadłościanu powinny być ułożone na paletach bez luk w formie kolumn. Ponadto każdy towar umieszczony na palecie nie może wystawać poza jej pionowy obrys. Niezbędne są dodatkowe zabezpieczenia towaru, co najmniej dokładne owinięcie folią strech i ułożenie kartonowego daszku na szczycie. W grę wchodzą także specjalne mocowania. Ładunek nie może przemieszczać się na palecie, aby nie ulec uszkodzeniu i nie uszkodzić sąsiednich opakowań. Jeśli masz wątpliwości odnośnie prawidłowego zapakowania przesyłki, zajrzyj do regulaminu wybranego przewoźnika.

Szacowany termin doręczenia przesyłki

Termin doręczenia przesyłki międzynarodowej może wynosić od jednego dnia roboczego do kilku, a  nawet kilkunastu dni roboczych. Wiele zależy od destynacji, a także od tego, czy wybierzesz usługę ekspresową, za którą niestety należy zapłacić sporo więcej.

Tańsza wysyłka palet za granicę za pośrednictwem serwisu Apaczka

Apaczka – przesyłki kurierskie dla firm to rozwiązanie, które pomoże ci zoptymalizować koszty międzynarodowej przesyłki paletowej, ponieważ w jednym miejscu znajdziesz ofertę wielu wiodących przewoźników mających tą usługę w swoim portfolio. Po wypełnieniu formularza otrzymasz wycenę i pozostanie ci tylko nadanie oraz przygotowanie przesyłki do transportu!