Porada

W czym pomoże notariusz? PrzykładyW czym pomoże notariusz? Przykłady

Notariusz z kancelarii notarialnej to zawód zaufania publicznego i prawnik mający uprawnienia w zakresie dokonywania czynności notarialnych. Zakres jego działalności obejmuje między innymi sporządzanie umów, poświadczanie dokumentów, a także dokonywanie szeregu innych czynności cywilnoprawnych, w których obecność takiego prawnika - w świetle obowiązujących przepisów - jest niezbędna. W jakich sprawach możesz zgłosić się do notariusza? Jakie dokumenty można tą drogą uzyskać?

1. Kancelaria notarialna a sprzedaż nieruchomości

2. Intercyza

3. Dziedziczenie w kancelarii notarialnej

Śmiało można stwierdzić, że większość osób odwiedza notariusza przynajmniej raz w życiu. Jakimi kryteriami sugerować się, wybierając kancelarię? Opłaty nie mają w tym przypadku aż tak kolosalnego znaczenia: w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości określono maksymalne stawki taksy notarialnej, dlatego różnice nie są znaczne. Dla wielu znaczenie ma lokalizacja, w której znajduje się notariusz, Katowice centrum mogą być atrakcyjniejsze niż peryferia.

Kancelaria notarialna a sprzedaż nieruchomości

Kwestia czynności notarialnych często kojarzy się z tematem nieruchomości. Jeśli właśnie z tego powodu interesuje cię notariusz, Katowice centrum to kilka kancelarii współpracujących z biurami nieruchomości, dzięki czemu wszystkie sprawy zorganizujesz sprawniej.

Każdą transakcję związaną z nieruchomościami wieńczy sporządzenie aktu notarialnego. Również notariusz dokonuje następujących czynności, bardziej skomplikowanych, jak na przykład sprzedaż domu z zameldowanymi osobami czy sprzedaż działki zabudowanej. Prawnik dba, aby wszystko odbyło się w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa.

Intercyza

Kolejnym aktem prawnym, który sporządza się w kontakcie z kancelarią notarialną, jest intercyza, czyli dokument wprowadzający rozdzielność majątkową między małżonkami. Najczęściej mówi się o nim w kontekście umowy przedślubnej, jednak można takie porozumienie zawrzeć w dowolnym momencie.

W tym przypadku ogromną rolę odgrywa kancelaria notarialna, notariusz i forma aktu notarialnego. Tylko pod warunkiem dokonania czynności notarialnej intercyza ma moc prawną. Żaden inny dokument nie może takiej formy zastąpić.

Dziedziczenie w kancelarii notarialnej

Kancelarię notarialną odwiedza się także przy okazji spraw spadkowych. Aby przeprowadzić postępowanie w tej sytuacji, można udać się albo do sądu, albo do notariusza, który sporządza akty poświadczenia dziedziczenia. W tym drugim przypadku procedura będzie zdecydowanie łatwiejsza i krótsza, pod warunkiem porozumienia wszystkich spadkobierców.