Porada

Skuter miejski – jak działa i kto może z niego korzystać?



Skuter miejski – jak działa i kto może z niego korzystać?

Skutery miejskie (hulajnogi elektryczne) stały się popularnym środkiem transportu w wielu miastach. Oto najważniejsze informacje o tym, jak działają i kto może z nich korzystać:
Jak działają skutery miejskie?

  1. Wypożyczenie: Wypożyczenie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Należy zeskanować kod QR znajdujący się na skuterze lub wpisać jego numer identyfikacyjny.

  2. Płatność: Większość firm pobiera opłatę za odblokowanie (około 1-5 zł) oraz stawkę za minutę jazdy (około 0,50-1 zł/min).

  3. Zakończenie przejazdu: Po dotarciu do celu, należy zaparkować skuter w wyznaczonym miejscu (często zaznaczonym w aplikacji) i zakończyć przejazd w aplikacji.

Kto może korzystać ze skuterów miejskich?

Zgodnie z przepisami w większości krajów europejskich:

  • Wiek: Kierujący musi mieć ukończone co najmniej 14 lat (w Polsce).
  • Uprawnienia: Nie jest wymagane prawo jazdy ani inne specjalne uprawnienia.
  • Limit osób: Na hulajnodze może jechać tylko jedna osoba.
  • Trzeźwość: Obowiązuje bezwzględny zakaz jazdy pod wpływem alkoholu.

Ograniczenia i zasady bezpieczeństwa

  • Maksymalna prędkość hulajnóg elektrycznych jest zazwyczaj ograniczona do 20-25 km/h.
  • Hulajnogą należy jeździć po drogach dla rowerów lub jezdni (gdy nie ma ścieżki rowerowej i ograniczenie prędkości nie przekracza 30 km/h).
  • W wielu miastach obowiązują "strefy wolnego tempa" lub "strefy zakazu parkowania" zaznaczone w aplikacji.

Przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z regulaminem konkretnej firmy wypożyczającej, ponieważ mogą występować różnice w zasadach korzystania z usługi.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Odkryj sekret czekolady dubajskiej - ekskluzywnego przysmaku łączącego najlepsze kakao z orientalnymi dodatkami jak złoto, szafran i pistacje

Grenlandia, największa wyspa świata, to miejsce pełne kontrastów, gdzie surowe piękno natury łączy się z bogatą kulturą Inuitów.

Wykorzystując jeden dzień urlopu w piątek po święcie Bożego Ciała, można zyskać cztery dni wolnego pod rząd. Warto wykorzystać ten czas na podładowanie „życiowych akumulatorów

Wiatr we włosach, poczucie wolności i miasto rozciągające się przed Tobą – jazda rowerem przez miejskie ulice może być ekscytująca.

Wakacje to dla młodych ludzi coś więcej niż tylko przerwa od szkoły. To czas, który mogą wykorzystać na odkrywanie pasji, poznawanie rówieśników i naładowanie baterii po intensywnym roku.

Podróżowanie własnym samochodem po Europie daje ogromną swobodę i komfort, pozwalając na odkrywanie miejsc niedostępnych dla standardowych wycieczek zorganizowanych

W miastach, gdzie codziennie zmagamy się z korkami, hałasem i zanieczyszczonym powietrzem, rower elektryczny staje się jedną z najwygodniejszych alternatyw transportowych.

W świecie suplementów i żywności funkcjonalnej chlorella i spirulina zyskały status "superfoods" - produktów o wyjątkowo bogatym składzie odżywczym

Wsparcie seniorów w codziennym życiu może nieść wiele obopólnych korzyści. Osoby w dojrzałym wieku zyskują dzięki temu więcej komfortu i poczucia bezpieczeństwa