Porada

Projektowanie ogrodu od podstawZaprojektowanie ogrodu wokół domu powinno przebiegać już na etapie nawet wyboru domu oraz działki. Prawda jednak wygląda jednak trochę innaczej. Otóż za aranżacje ogrodu bierzemy się zazwyczaj dopiero po skończeniu całości prac budowlanych.


Czemu tak jest? Czemu lepszym rozwiązaniem jednak jest myślenie o całej działce (czyli dom + ogród) już na samym początku? O projekcie domu i projekcie ogrodu powinno się myśleć jako o całości. W momencie gdy wybieramy działkę (w zależności od jej warunków) już powinniśmy określać po mału co można wykonać a co na niej posadzić. Jeśli razem z architektem i projektantem wybierzemy odpowiedni projekt domu i garażu, urządzenie wokół nich pięknego ogrodu będzie znacznie łatwiejsze. Podczas samej budowy domu warto przede wszystkim osłonić wszystkie drzewa i ew. inne elementy roślinności przed całą budową. Często również można wykorzystać ziemię z budowy domu później do urządzenia ogrodu czy też wyrównania różnych nierówności w terenie.

Przed wyborem konkretnych roślin na naszą działkę bardzo istotne jest by dokładnie pozbyć się chwastów, poprzez jej przekopanie a także ew. spryskanie różnymi preparatami, które zniszczą chwasty. Następnie warto zbadać odczyn gleby (można do tego celu kupić proste urządzenia) a także ją użyźnić w zależności od potrzeb.

Sam wybór roślin to również ważna sprawa. Należy pamiętać by wybierać i sadzić te, co do których mamy pewność, że przetrwają nasz klimat i ew. mroźne zimy (oczywiście część roślin można okrywać czy też chować np. do domu). Co do wyboru roślin bardzo przydatne okazują się różne poradniki ogrocznie w których znajdziemy dokładne informacje jakie rośliny nadają się do ogrodu. To o czym bardzo dużo osób zapomina podczas sadzenia to odpowiedni rozstaw. Pamiętać należy, że ogrodu nie da się zrobić w jeden rok, a rośliny za dziesięć czy dwadzieścia lat będą znacznie większe niż są na początku. Nieprzemyślane posadzenie np. drzew blisko siebie może doprowadzić w przyszłości do zbyt gęstego lub zbyt rzadkiego rozstawu co tylko popsuje cały efekt lub co gorsza doprowadzi do konieczności wycinki lub przesadzania.

Jako, że ogród ma nam służyć przez wiele lat warto za wczasu pomyśleć i różne instalacje (wodne, elektryczne) założyć jeszcze przed posadzeniem roślin i zrobieniem trawnika. Oszczędzi nam to w przyszłości niszczenia części ogrodu i kopania w ziemii.