Porada

Praca na dwóch monitorach - jaki wybrać?Praca na dwóch monitorach - jaki wybrać?

W dzisiejszym świecie, w którym komputery są niezbędne do funkcjonowania wielu dziedzin życia,wielu pracowników musi pracować z komputerem – bez tego nie jest możliwe wykonywanie żadnych czynności. Coraz więcej firm, przede wszystkim korporacji, firm z branży informatycznej oraz mediów, stara się stworzyć pracownikom jak najbardziej optymalne warunki pracy poprzez wyposażenie każdego stoiska w dwa monitory. To nie tylko znacznie poprawia komfort pracy, ale także pozytywnie wpływa na wydajność pracy. Możliwości jest kilka, więc każdy powinien wybrać opcję, która najbardziej odpowiada jego stylowi pracy i charakterowi wykonywanych zadań. Jedną z opcji jest podzielenie pulpitu programu na części i rozsunięcie ich na dwa monitory. Inna możliwość dotyczy grafików, którzy mogą na jednym ekranie pracować nad grafiką, a na drugim mieć otwarte paski narzędzi.

 Dla osób zajmujących się pisaniem dobrym udogodnieniem jest otwarcie na jednym monitorze edytora tekstu, a na drugim przeglądanie stron internetowych. Wystarczy podłączyć dodatkowy monitor do laptopa i skonfigurować sterowniki karty graficznej. Można przeprowadzić konfigurację z poziomu sterowników oprogramowania komputera, ale nie jest ona tak dobra i wygodna jak konfiguracja na sterownikach. Istnieją jeszcze inne tryby pracy dwumonitorowej, na przykład klonowanie obrazu. Polega ono na powielaniu obrazu, co jest bardzo przydatne przy wyświetlaniu filmu lub prezentacji na projektorze. 

Pulpit można także rozszerzyć w taki sposób, aby osiągnąć dwa niezależne obrazy. Można wtedy pracować jednocześnie na dwóch różnych aplikacjach. A jeśli ktoś chce pracować w jednym programie, ale potrzebuje do tego dużej przestrzeni, to może rozciągnąć ekran na dwa monitory. Pulpit może być rozciągnięty w pionie lub w poziomie. Rozciąganie w pionie przydaje się w przypadku przeglądanie długich stron www, natomiast rozciąganie w poziomie – przy programach kalkulacyjnych. Od strony technicznej wygląda to tak, że podłącza się monitory do wyjść karty graficznej, na której znajdują się dwa złącza: starsze – analogowe, lub nowsze – cyfrowe, tylko do podłączania monitorów LCD. Jeśli chcemy podłączyć ekran LCD a karta ma tylko wyjście analogowe, to należy użyć przejściówki. Niektórzy pracownicy nie wyobrażają sobie pracy bez dwóch monitorów, dla innych przyzwyczajenie się do takiego trybu pracy jest bardzo czasochłonne i wymaga włożenia sporego wysiłku. Są osoby, które twierdzą, że praca na dwóch monitorach powoduje rozpraszanie uwagi – człowiek nie może skupić się na jednej czynności.

 Z drugiej strony, w dzisiejszych czasach właśnie tego wymaga się od pracowników – zdolności wykonywania kilku czynności, perfekcyjnego opanowania obsługi komputerów, laptopów i innych gadżetów elektronicznych. A do tego przeważnie potrzebna jest znajomość angielskieg