Porada

Pocztówki – krótka historia powstania.Z pewnością każdy z nas wie czym jest kartka pocztowa, ale czy wszyscy znają fakty związane z historią jej powstania lub najbardziej zadziwiające ciekawostki?


Pocztówka to najczęściej prostokątna, kartonowa karteczka. Służy do prowadzenia krótkiej  korespondencji drogą pocztową. Na jednej z jej stron znajduje się adres odbiory wraz z treścią wiadomości, na drugiej zaś nadrukowany jest obrazek.

Kto „wpadł na pomysł”?
W 1865 roku berliński Poczmistrz Heinrich Stephan podczas trwania V Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Karlsruhe postanowił zaproponować wprowadzenie do otwartej korespondencji specjalnego kartonika – kartki korespondencyjnej aby usprawnic proces przekazywania informacji.

Mimo niebywałej oryginalności dyrekcja Poczty Pruskiej uznała to za nazbyt odważny pomysł. W konsekwencji nie doszedł on do skutku. Jednak już około czterech lat później, pewien profesor z Uniwersytetu Wiedeńskiego wyszedł z bardzo podobną inicjatywą, a pomysł w tym wydaniu spotkał się już z aprobatą oraz uznaniem.

Właśnie w taki oto sposób najprawdopodobniej Poczta Austro-węgierska  jako pierwsza wprowadziła kartkę pocztową, korespondencyjną. Jednak samo autorstwo pomysłu do dziś jest kwestią sporną.

Rok później wprowadziła ją również Poczta Północnoniemiecka  a następnie pozostałe kraje europejskie. Początkowo były to kartki jednostronne z miejscem na dane adresata oraz wiadomość. Jednak nie trwało to długo. Stopniowo zaczęły pojawiać się na nich malunki oraz napisy okolicznościowe.

Najważniejsze daty w historii pocztówek
Z całej historii kartki pocztowej można by wymienić kilka różnych dat, jednak za szczególnie przełomowe powinniśmy uznać w szczególności dwie poniższe:

  • 1.10.1869 r. wypuszczenie pierwszej odkrytej karty korespondencyjnej przez Pocztę Cesarstwa Austro–węgierskiego.
  • 1872 rok Powstanie pierwszej kartki widokowej.

Wirtualne życie rozwija się coraz bardziej, dlatego też warto wspomnieć, iż wraz z rozwojem cyberprzestrzeni od 2009 roku istnieje możliwość wysyłania kartek pocztowych za pomocą Internetu. Wszystko to dzięki otwarciu portalu społecznościowego o nazwie Postcrossing. Jest to bardzo innowacyjna metoda i niekoniecznie każdemu odpowiadająca. Spora częśc ludzi w dalszym ciągu, woli tradycyjną kartonową wersję.

Kilka ciekawostek o pocztówkach

  • Pocztówkę o największych wymiarach wykonało kilku studentów Drake University w Des Moines w Stanach Zjednoczonych. Miała wymiary 14,3x8,76 m.
  • Najdroższa kartka pocztowa kosztowała 710 000 $.