Wycena przedsiębiorstwa w 2025 roku nabiera coraz większego znaczenia w kontekście dynamicznych zmian gospodarczych, wzrastającej konkurencji oraz postępującej cyfryzacji procesów biznesowych.
Pocztówka to najczęściej prostokątna, kartonowa karteczka. Służy do prowadzenia krótkiej korespondencji drogą pocztową. Na jednej z jej stron znajduje się adres odbiory wraz z treścią wiadomości, na drugiej zaś nadrukowany jest obrazek.
Kto „wpadł na pomysł”?
W 1865 roku berliński Poczmistrz Heinrich Stephan podczas trwania V Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Karlsruhe postanowił zaproponować wprowadzenie do otwartej korespondencji specjalnego kartonika – kartki korespondencyjnej aby usprawnic proces przekazywania informacji.
Mimo niebywałej oryginalności dyrekcja Poczty Pruskiej uznała to za nazbyt odważny pomysł. W konsekwencji nie doszedł on do skutku. Jednak już około czterech lat później, pewien profesor z Uniwersytetu Wiedeńskiego wyszedł z bardzo podobną inicjatywą, a pomysł w tym wydaniu spotkał się już z aprobatą oraz uznaniem.
Właśnie w taki oto sposób najprawdopodobniej Poczta Austro-węgierska jako pierwsza wprowadziła kartkę pocztową, korespondencyjną. Jednak samo autorstwo pomysłu do dziś jest kwestią sporną.
Rok później wprowadziła ją również Poczta Północnoniemiecka a następnie pozostałe kraje europejskie. Początkowo były to kartki jednostronne z miejscem na dane adresata oraz wiadomość. Jednak nie trwało to długo. Stopniowo zaczęły pojawiać się na nich malunki oraz napisy okolicznościowe.
Najważniejsze daty w historii pocztówek
Z całej historii kartki pocztowej można by wymienić kilka różnych dat, jednak za szczególnie przełomowe powinniśmy uznać w szczególności dwie poniższe:
Wirtualne życie rozwija się coraz bardziej, dlatego też warto wspomnieć, iż wraz z rozwojem cyberprzestrzeni od 2009 roku istnieje możliwość wysyłania kartek pocztowych za pomocą Internetu. Wszystko to dzięki otwarciu portalu społecznościowego o nazwie Postcrossing. Jest to bardzo innowacyjna metoda i niekoniecznie każdemu odpowiadająca. Spora częśc ludzi w dalszym ciągu, woli tradycyjną kartonową wersję.
Kilka ciekawostek o pocztówkach
Wycena przedsiębiorstwa w 2025 roku nabiera coraz większego znaczenia w kontekście dynamicznych zmian gospodarczych, wzrastającej konkurencji oraz postępującej cyfryzacji procesów biznesowych.
Planujesz relaks na Warmii i Mazurach? Odkryj kompleksowe spa w Gietrzwałdzie, które zapewni Ci pełnię odprężenia i regeneracji.
Oblicz spalanie, koszty podróży i odkryj sposoby na oszczędzanie paliwa
Drewniaki, znane także jako clogi, znów wchodzą na salony – i to dosłownie. Gdy Vogue pisze o nich jako o "bucie, który tej wiosny nosi cała branża mody"
Sprawdź różnice między pożyczką a kredytem gotówkowym 2025. Najniższe RRSO od 9,9%, nowe przepisy, praktyczne porady. Co wybrać? Porównaj oferty!
✅ Sprawdź awarie i planowane wyłączenia prądu w Polsce 2025. Mapy awarii ENEA, ENERGA, PGE, TAURON, E.ON. Aktualne ceny prądu 0,62 zł/kWh. Tel. alarmowy 991.
✅ Aktualne ceny wody 2025: Warszawa 13,72 zł/m³, Wrocław 10,79 zł/m³ ✅ Interaktywny kalkulator oszczędności ✅ Zmywarka oszczędza 3-8x więcej wody niż mycie ręczne ✅ Sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu - perlatory, deszczówka, prysznic
Aktualne ceny prądu w Polsce 2025. Zamrożenie do 30.09.2025 (0,62 zł/kWh), potem wzrost o 25%. Porównanie taryf G11, G12, G12w + kalkulator kosztów.
Aby obliczyć ilość pobranej energii w kWh należy pomnożyć ilość pobranego gazu w m³ i współczynnik konwersji.