Porada

Panele fotowoltaiczne do domu. Wytwarzaj własny prąd!



Panele fotowoltaiczne do domu. Wytwarzaj własny prąd!
Chcesz rozpocząć produkcję własnego prądu na swoje potrzeby? To sprawdzony sposób, aby zredukować rachunki za energię elektryczną, które ciągle rosną. Jak założyć własną instalację fotowoltaiczną w domu?


Dlaczego fotowoltaika?

O znaczeniu odnawialnych źródeł energii mówi się coraz częściej. Energia ta może być pozyskiwana na wiele sposobów, między innymi z promieniowania słonecznego docierającego na Ziemię. Promieniowanie słoneczne może być wykorzystane na dwa sposoby – za pomocą paneli słonecznych (solarnych) oraz paneli fotowoltaicznych. Pierwsze z nich dedykowane są do podgrzewania wody użytkowej, natomiast drugie stosowane są przy produkcji prądu. Fotowoltaika jest obecnie stale rozwijającą się dziedziną, a dzięki temu, że jest ona coraz popularniejsza, można obserwować również malejące koszty realizacji instalacji fotowoltaicznych. Już dzisiaj panel fotowoltaiczny 350W można zakupić w cenie poniżej 1000 złotych – ceny rozpoczynają się od około 600-650 złotych. Instalacje fotowoltaiczne to bardzo dobry wybór dla osób, które chciałyby płacić niższe rachunki za prąd. To propozycja skierowana zarówno do osób prywatnych, jak również do firm. Dzięki dodatkowym dofinansowaniom inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się jeszcze szybciej!

Co składa się na instalację fotowoltaiczną?

W Polsce, a także w innych krajach na świecie stosuje się najczęściej instalacje fotowoltaiczne, które podłączane są do sieci energetycznej, czyli tak zwane instalacje on-grid. W tym przypadku wyprodukowany prąd, który nie może być wykorzystany przez producenta, jest oddawany do sieci. Może być on potem pobrany, co zliczane jest na specjalnym liczniku. W rezultacie maleją rachunki za energię.

Aby zacząć wytwarzać własny prąd, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej instalacji. Składają się na nią różne elementy, do których zalicza się:

  • panele fotowoltaiczne, na przykład popularny panel fotowoltaiczny 350W, które mocowane są na dachu budynku lub na specjalnych konstrukcjach

  • inwerter, czyli falownik – urządzenie to odpowiedzialne jest za przemianę prądu stałego na zmienny

  • licznik – stosuje się specjalne liczniki dwukierunkowe, które zliczają prąd oddany do sieci energetycznej i pobrany z niej

  • okablowanie – łączy ze sobą wszystkie elementy instalacji

Osoby zainteresowane wykonaniem na swoim domu czy w firmie instalacji fotowoltaicznej mogą zrobić to z pomocą specjalistycznych firm, które oferują w tym zakresie profesjonalną obsługę – projektowanie, dobór odpowiednich elementów, montaż, serwis. Adresy dostępne są online.



Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniu NNW dla rowerzystów - kiedy się przyda, jakie ochrony zapewnia, ile kosztuje i jak je wybrać. Kompleksowy przewodnik dla każdego cyklisty.

Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniu OC dla rowerzystów - kiedy jest potrzebne, ile kosztuje, co obejmuje i czy warto je wykupić. Kompleksowy poradnik dla każdego cyklisty.

Poznaj sprawdzone techniki i gadżety, które pomogą Ci szybko się zrelaksować i zredukować stres. Metody poparte badaniami, które możesz zastosować już dziś.

Bezsenność to problem dotykający miliony ludzi na całym świecie. Przewlekłe trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy

Poznaj najważniejsze atrakcje Budapesztu w zaledwie dwa dni. Praktyczny przewodnik z trasami, wskazówkami i sekretami miejscowych, który pomoże Ci odkryć stolicę Węgier bez pośpiechu.

Słowacka kuchnia to fascynująca mieszanka wpływów środkowoeuropejskich z wyraźnymi akcentami węgierskimi, austriackimi i lokalnymi tradycjami górskimi.

Odkryj najlepsze atrakcje Bratysławy w 24 godziny. Sprawdzony plan zwiedzania, ukryte perełki i praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci poznać stolicę Słowacji w jeden dzień.

Kraków to miasto, które od wieków zachwyca swoim pięknem, historią i atmosferą. Jedno z najstarszych miast w Polsc

Kuny potrafią wyrządzić sporo szkód, zwłaszcza gdy znajdą drogę na poddasze. Ich zamiłowanie do gryzienia i drążenia tunelek w izolacji prowadzi do powstawania dziur, przez które ucieka ciepło