Blog

Obsługa prawna przedsiębiorstw w KrakowieObsługa prawna przedsiębiorstw w Krakowie

Prowadzenie przedsiębiorstwa to niekończące się wyzwanie, które polega m.in. na ciągłym podejmowaniu decyzji biznesowych i dbaniu o to, aby firma funkcjonowała zgodnie z prawem. Niestety z uwagi na mnogość przepisów i ciągłe zmiany legislacyjne przedsiębiorca może nieświadomie narazić firmę na problemy finansowe i/lub konsekwencje prawne. Może temu zapobiec kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorstw, jaką świadczą kancelarie prawa gospodarczego.

Jakie obowiązki prawne ma przedsiębiorca?

Przedsiębiorca musi przedzierać się przez gąszcz przepisów jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej. Najpierw trzeba uzyskać wpis do CEIDG lub KRS, co wymaga złożenia wniosku rejestracyjnego oraz skompletowania niezbędnych dokumentów. W przypadku działalności podlegającej reglamentacji nie obejdzie się bez uzyskania koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. Z czasem przybywa obowiązków, które wymagają znajomości różnych dziedzin prawa. Przedsiębiorca musi przestrzegać prawa podatkowego i prawa pracy (o ile zatrudnia pracowników), a także zaznajomić się z właściwą dla swojej działalności gałęzią prawa administracyjnego (np. prawem budowlanym).

Obsługa prawna firm - stała czy doraźna?

Obsługa prawna przedsiębiorstw może mieć charakter stały lub doraźny. W drugim przypadku przedsiębiorca zajmuje się kwestiami prawnymi samodzielnie lub z pomocą zatrudnionego w firmie prawnika (to rzadko spotykane rozwiązanie). Kancelaria pomaga jedynie w kwestiach bardziej zawiłych lub wymagających pogłębionej wiedzy specjalistycznej. Przedsiębiorca kontaktuje się z prawnikiem również wtedy, gdy zachodzi nagła potrzeba związana np. z przygotowaniem pisma procesowego.

Wiele firm potrzebuje stałego wsparcia prawnego - dotyczy to zwłaszcza międzynarodowych korporacji czy przedsiębiorstw, które zatrudniają wielu pracowników. Przy stałej współpracy przedsiębiorca może podpisać umowę z kancelarią na czas określony lub nieokreślony. Tradycyjna obsługa prawna przedsiębiorstw polega na zlecaniu konkretnych zadań płatnych według stawki godzinowej. Jednak coraz większą popularnością cieszy się model abonamentowy, w którym firma płaci miesięczną stawkę za wybrane usługi prawne. Wówczas cena za godzinę pracy kancelarii jest korzystniejsza niż w przypadku usług świadczonych nie w pakiecie.

Obsługa prawna przedsiębiorstw - jakie usługi obejmuje?

Kancelaria może zapewniać kompleksowe wsparcie prawne w bieżącej działalności, a także doraźną pomoc w razie nagłych problemów, które wymagają niezwłocznej porady prawnej. Zakres świadczonych usług prawnych zależy tutaj od formy prowadzenia działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka osobowa, spółka kapitałowa), charakteru działalności, a nawet relacji z kontrahentami i pracownikami.

Obsługa prawna przedsiębiorstw obejmuje m.in.:

  • weryfikowanie, czyli firma działa zgodnie z przepisami prawa (audyt prawny),
  • sporządzanie analiz i opinii prawnych,
  • sporządzenie dokumentacji na potrzeby współpracy z kontrahentami (np. umów),
  • sporządzenie dokumentów korporacyjnych (np. protokołów, uchwał),
  • konsultacje prawne związane z bieżącą działalnością,
  • wsparcie podczas negocjacji z kontrahentami,
  • reprezentowanie firmy w sądach i przed organami administracji publicznej,
  • działania windykacyjne,
  • pomoc prawną z obszaru prawa pracy.

Usługi prawne dla firm w Krakowie

Obsługa prawna przedsiębiorstw to specjalność kancelarii, które świadczą usługi z zakresu prawa gospodarczego. W Krakowie tą dziedziną prawa zajmuje się m.in. Kancelaria Prawa Gospodarczego i Oświatowego (KPGiO). Przedsiębiorcy mogą tutaj uzyskać kompleksowe wsparcie prawne i biznesowe w ramach różnych modeli współpracy. Z zakresem świadczonych usług oraz szczegółami oferty można zapoznać się na stronie internetowej kancelarii: https://www.kpgio.pl/. Przedsiębiorcy zainteresowani usługami prawnymi mogą również udać się bezpośrednio do siedziby kancelarii, która mieści się pod adresem ul. Szlak 20/7 w Krakowie.Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

W Gliwicach, podobnie jak w innych miastach Polski, notariusz pełni nieocenioną rolę w sferze prawnej. Notariusz to osoba, która nie tylko sporządza akty notarialne, ale również zajmuje się wieloma innymi zadaniami związanymi z prawem.

W dzisiejszych czasach, kiedy każdy centymetr kwadratowy w naszych domach jest na wagę złota, a każda chwila czasu jest cenna, poszukujemy urządzeń AGD,

Wyspy Kanaryjskie to częsty cel zakochanych par i nowożeńców, którzy wybierają się w podróż poślubną. Teneryfa przyciąga zróżnicowanym klimatem, atrakcje na Gran Canarii nie pozwolą na nudę, a Fuerteventura to raj dla miłośników sportów wodnych. Którą wyspę wybrać na podróż we dwoje?

Olejek do brody to podstawowy kosmetyk każdego brodacza, który dba o swój zarost. Wybór odpowiedniego produktu może jednak przysporzyć wielu trudności, szczególnie początkującym.

Maska antysmogowa odpowiada za oczyszczanie wdychanego powietrza z zanieczyszczeń. Aby podnieść skuteczność działania takiej maseczki, należy zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości filtry

Jeden z najważniejszych elementów kościoła to liturgia, w której obecna jest nie tylko duchowa forma, lecz także wspaniałe stroje i dodatki.

Nowoczesny rekuperator thessla green, który mierzy na bieżąco rzeczywiste przepływy powietrza i ustawia prędkości obrotowe wentylatorów w taki sposób, by strumień powietrza nawiewanego

W ostatnich latach, kosmetyki koreańskie zdobyły globalną popularność, a jednym z kluczowych graczy na tym rynku jest marka Mary&May.

Pełna księgowość dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to kompleksowa usługa księgowa, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej spółki.