Blog

Narty - ostrzyć ręcznie, czy maszynowo?Narty - ostrzyć ręcznie, czy maszynowo?

Dobrze naostrzone narty dają dużo więcej przyjemności z jazdy niż narty, które zostały naostrzone niewłaściwie. A gdy choć raz zdarzyło Ci się jeździć na źle naostrzonych nartach, to na własnej skórze przekonałeś się jak ważny jest serwis narciarski, do którego oddajemy narty.


Co wpływa na jakość naostrzonych nart?


W sprawie ostrzenia nart zasadnicze znaczenie mają dwie kwestie: kąt ostrzenia i sposób ostrzenia. W dobrym serwisie narciarskim specjalista wie, jaki kąt zastosować w każdym z rodzajów nart. Nie bez znaczenia jest bowiem kąt ostrzenia w nartach slalomowych, gigantowych i nartach All mountain. Drugą kwestią nie mniej istotną jest sposób ostrzenia nart, czyli ostrzenie ręczne i maszynowe. Niektórzy z narciarzy już wiedzą, czym różnią się te dwa sposoby i dlatego szukają takiego serwisu narciarskiego, w którym naostrzą swoje narty zgodnie ze swoimi preferencjami.


Dlaczego tak ważny jest sposób ostrzenia nart?


Narciarze dbający o swoje narty, którzy dobrze i dużo jeżdżą na nartach i czerpią z tego sportu nieopisane przyjemności, oddają narty do ostrzenia ręcznego. Narty, których krawędzie są ostrzone ręcznie to narty, których krawędzie są przygotowane perfekcyjnie i z niezwykłą starannością. Specjalista do każdej pary nart podchodzi indywidualnie i tak też ocenia stan zużycia i stępienia krawędzi nart. Następnie ostrzy krawędzie nart ale tylko do tego momentu, aż krawędzie staną się ostre. Zdarza się, że narty wymagają mocniejszego ostrzenia w jakiejś części i w tym celu specjalista dopasowuje intensywność ostrzenia ale tylko w tej danej części. W ten sposób krawędzie nart są oszczędzane i narty mogą dłużej służyć i cieszyć właściciela.
Aby naostrzyć krawędzie nart maszynowo i osiągnąć taki efekt jak przy ręcznym ostrzeniu krawędzi nart trzeba dużo więcej zdjąć krawędzi nart gdyż ostrzenie maszynowe nie jest tak precyzyjne.


Zatem jeżeli lubisz swoje narty i nie przewidujesz częstej i szybkiej ich zmiany, to oddawaj narty do sprawdzonego, dobrego serwisu narciarskiego, w którym zostaną naostrzone ręcznie.