Turystyka

Najciekawsze budynki Warszawy



Najciekawsze budynki Warszawy


Wielu z nas Warszawa kojarzy się z bezdusznym miastem z betonu. To stolica, w której tętni życie, ale odbywa się ono głównie na blokowiskach i w szarych kamienicach. Jednak nie wszystkie budynki Warszawy to pozbawione piękna i uroku molochy. Architektoniczny spacer ulicami naszej stolicy pozwala odkryć niezwykłe perełki architektury. O wielu z nich, większość z nas nie miała nawet dotąd pojęcia.


Poniżej znajduje się lista najciekawszych budynków Warszawy. Została ona sporządzona na podstawie nie tylko walorów estetycznych. Perełki architektury nie cechuje jedynie oryginalny wygląd i piękno. Często to też ciekawa historia samego obiektu, ale też jego projektanta czy twórców. 

Większość z opisanych budynków cieszy oko mieszkańców i gości Warszawy obecnie. Jednak jest też kilka takich, które już nie istnieją. Były to jednak budynki Warszawy, które na stałe wpisały się w jej historię, dlatego warto, a wręcz należy o nich wspomnieć.

Pałac Kultury i Nauki

Bezkonkurencyjną czołówką, jeżeli chodzi o perełki architektury i najciekawsze budynki Warszawy, jest szanowany Pałac Kultury i Nauki. Zaprojektowany został przez radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. 

Budowa pałacu rozpoczęła się 1 maja 1952 roku i trwała 3 lata. Przy powstawaniu budynku brało udział nawet do 9000 tysięcy robotników polskich i radzieckich, a 16 z nich straciło życie podczas pracy.

W momencie oddania do użytku Pałac Kultury i Nauki był drugim najwyższym budynkiem w Europie.

Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki

Decyzja o podjęciu budowy Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki zapadła w 1972 roku. Na początku przedsięwzięcie natknęło się na poważny problem, a mianowicie – brak pracowników. Z czasem w budowę zaangażowano między innymi Wojsko Ludowe.

Projekt dworca nie przewidywał tak dużej powierzchni, dlatego należało wyburzyć kilka kamienic przy ulicy Emilii Plater, aby budynek mógł w ogóle powstać. Dawniej, podziemie Dworca Centralnego zdobiła fontanna, sprowadzona specjalnie z Włoch. Została jednak rozebrana na początku lat 90. Szkoda, bo z pewnością była ozdobą tego miejsca.

Jednym z niechlubnych elementów historii dworca, jest funkcjonująca tu nielegalna hurtownia mięsa, odkryta w roku 2010, w trakcie przebudowy.

Hala targowa Zieleniak

Jeśli chodzi o perełki architektury i najciekawsze budynki Warszawy, Hala targowa Zieleniak być może nie zachwyca, tak jak, np. Pałac Kultury i Nauki, ale na pewno warto o niej wspomnieć, ze względu na ciekawą historię.

Zieleniak to pierwsze po roku 1989, zmodernizowane w tak znaczącym stopniu miejsce targowe. Miało być to prekursorskie miejsce, jeżeli chodzi o nowoczesne placówki handlowe, poprzedzające obecne galeria handlowe i pasaże. 

Współautorami projektu modernizacji Zieleniaka są Paweł Majkusiak i Marcin Zaremba.

Supersam przy ulicy Puławskiej 

Budynek, który dzisiaj już nie istnieje, ale warto o nim wspomnieć. Supersam mieścił się przy ulicy Puławskiej 2 i bez wątpienia był jednym z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce. Powstał w roku 1962, zaprojektowany przez Jerzego Hryniewickiego oraz małżeństwo Macieja i Ewy Krasińskich. W jego wnętrzu funkcjonował największy w stolicy, samoobsługowy sklep spożywczy. Supersam został zburzony w 2006 roku, a obecnie w jego miejscu znajduje się kompleks biurowo-handlowy.

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Absolutne mistrzostwo w kategorii perełki architektury i najciekawsze budynki Warszawy. Cudowny ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego został zaprojektowany przez panią Irenę Bajerską. Otwarcie obiektu miało miejsce w czerwcu 2012 roku. Warszawski ogród jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Zajmuje powierzchnię 1 hektara, natomiast roślinność zajmuje ponad 5000 m². Ogród jest ogólnodostępny.

Jeżeli interesują Cię lokalne wiadomości z Warszawy i okolic, koniecznie odwiedź portal Warszawa News.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Sprawdź różnice między pożyczką a kredytem gotówkowym 2025. Najniższe RRSO od 9,9%, nowe przepisy, praktyczne porady. Co wybrać? Porównaj oferty!

✅ Sprawdź awarie i planowane wyłączenia prądu w Polsce 2025. Mapy awarii ENEA, ENERGA, PGE, TAURON, E.ON. Aktualne ceny prądu 0,62 zł/kWh. Tel. alarmowy 991.

✅ Aktualne ceny wody 2025: Warszawa 13,72 zł/m³, Wrocław 10,79 zł/m³ ✅ Interaktywny kalkulator oszczędności ✅ Zmywarka oszczędza 3-8x więcej wody niż mycie ręczne ✅ Sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu - perlatory, deszczówka, prysznic

Aktualne ceny prądu w Polsce 2025. Zamrożenie do 30.09.2025 (0,62 zł/kWh), potem wzrost o 25%. Porównanie taryf G11, G12, G12w + kalkulator kosztów.

Aby obliczyć ilość pobranej energii w kWh należy pomnożyć ilość pobranego gazu w m³ i współczynnik konwersji.

Wybór odpowiedniej wody mineralnej może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W Polsce mamy dostęp do wielu wysokiej jakości naturalnych wód mineralnych o różnym stopniu zmineralizowania.

Czy wiesz, że dobrze zorganizowany babski wieczór potrafi zbliżyć do siebie osoby, które się słabiej znają, a te, które są sobie bliskie, wprowadzić na nowy poziom ich znajomości?

Interesują Cię komfortowe, tanie noclegi? Planujesz pobyt w nadmorskiej dzielnicy Świnoujścia, albo w centrum Świnoujścia? Zależy Ci na wygodzie i spacerach niedaleko promenady?

Czy wiesz, że jazda bez pasów w Polsce może kosztować Cię nie tylko mandat, ale i życie? W 2025 roku statystyki wypadków drogowych wciąż alarmują: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych obrażeń.